Učenička zadruga Kockavica

Autor: Administrator , 29. 8. 2011.

6.KUKURUZIJADA

Grubišno Polje, 28.kolovoza 2011.

U nedjelju 28.kolovoza 2011. obilježena je 6.kukuruzijada u SŠ Bartola Kašića u  Grubišnom Polju.

Ovu manifestaciju kulture i tradicije organizira Učenička zadruga Kockavica Srednje škole Bartola Kašića u suradnji s Gradom Grubišno Polje, Centrom za kulturu i informiranje «dr. Franjo Tuđman», Turističkom zajednicom Grada i Ministarstvom turizma.

Naše okupljanje u čast radu, maru i entuzijazmu ima za cilj ponovno populariziranje kukuruza kao vrijedne nutritivne namirnice, kao i brojnih skoro zaboravljenih tradicionalnih jela spremljenih od kukuruznog brašna.

Program u čast kukuruzu vodila je nastavnica Ana Delić.

Mnogobrojnim gostima prvi se obratio nastavnik Miroslav Kobra koji nas je upoznao sa brojnim vrijednostima kukuruza šećerca, kao i s njegovom povješću.

Nakon toga, posjetitelje Kukuruzijade pozdravio je ravnatelj S Š Bartola Kašića Jozo Matošević, zahvalio se zadrugarima i partnerima UZ Kockavica na trudu za organizaciju i provedbu 6.kukuruzijade. Zahvalio se i svim nazočnima na posjetu, zaželio im ugodno druženje i uživanje u programu.

Dogradonačelnik Grada Grubišno Polje Ivo Martinović otvorio je 6.kukuruzijadu i izrazio svoje zadovoljstvo organizacijom manifestacije i velikim odazivom građana kao i suradnjom Škole i Grada.

Program je nastavljen uz dobru glazbu, brojne igre organizirane za najmlađe sudionike Kukuruzijade, izložbu uz degustaciju domaćih proizvoda od kukuruza, kulturno-umjetnički program i tombolu.

Središnji događaj ove manifestacije je kuhanje i podjela kukuruza šećerca posjetiteljima na degustaciju. Svi su posjetitelji, nakon konzumacije kukuruza i odloženog otučka na za to predviđeno mjesto, dobili listiće s brojevima za sudjelovanje u tomboli.

Priredbu nam je uljepšao nastup mažoretkinja Grada Grubišno Polje pod vodstvom Adrijane Župljanin, a za dozu adrenalina pobrinuo se Marin Gros svojim egzibicijskim vožnjama motora.

Najmlađi posjetitelji uživali su u pripremljenim igrama u kojima su pokazali svoju brzinu i spretnost.

Prva igra je bila BRZO JEDENJE KUKURUZA u kojem je prvu nagradu uvjerljivo osvojila Ivka Vlajić, druga igra je bila NATJECANJE U RUNJENJU KUKURUZA u kojoj je pobjedu odnio Bojan Balog, treća igra je bila SLAGANJE STAVICA OD KUKURUZOVINE u kojoj je nadmoćno pobjedio natjecateljski par Ivka Vlajić i Mihael Rajkovačić, te četvrta igra NOŠENJE KUKURUZNIH ZRNA U ŽLICI u kojoj je prvo mjesto zauzeo Željko Kalanjoš.

Na ovogodišnjoj Kukuruzijadi prezentirano je 17 proizvoda od kukuruza, a tročlana komisija u sastavu : Danica Đurović ( umirovljenica ), Ivan Šoš ( nastavnik kuharstva ) i Tajana Despot ( učenica programa kuhar ) izabrala je tri najbolja proizvoda uzimajući u obzir izgled, okus i miris.Prvo mjesto pripalo Valentini Banfić učenici 2.d razreda koja je sve oduševila svojim MEDENIM SUNCIMA , drugo mjesto osvojila je Vedrana Ormanović učenica 2.d razreda sa KUKURUZNOM PITOM S ORASIMA i trećeplasiran je Danijel Kreštan sa KUKURUZNIM KOLAČEM S MAKOM.

Na kraju programa, izvlačila se tombola.

Ciljevi ovoga projekta su podsjetiti sudionike na važnost korištenja kukuruza u ishrani ljudi, stvaranje radnih i ekoloških navika učenika, promocija naše škole i Učeničke zadruge Kockavica, te promocija turističkog potencijala Grubišnog Polja.

Iz godine u godinu interes za ovu manifestaciju raste, stalno se javljaju nove ideje i ona je postala svojevrsni simbol naše škole i našeg grada.

UZ Kockavica zahvaljuje donatorima i sponzorima 6.kukuruzijade :

BC institut Zagreb, Label d.o.o., CIK „dr.Franjo Tuđman“ Grubišno Polje, Gradska knjižnica Mate Lovraka Grubišno Polje, Obiteljsko pčelarstvo „Kobra“ Grubišno Polje, Pelikan d-o.o. Veliki Zdenci, Tekstilni obrt – Stjepan Novak, Grubišno Polje, AHAC d.o.o. Grubišno Polje, Udruga dragovoljaca Domovinskog rata Zagreb, Zdenka- mliječni proizvodi d.o.o. Veliki Zdenci, SŠ Bartola Kašića Grubišno Polje.

Ana Saratlija,prof.

« Travanj 2024 »