> O školi  > Programi
Kuhar

Kuhar (071233) – trogodišnji strukovni program

OBRAZOVNI SEKTOR: Turizam i ugostiteljstvo

TIP PROGRAMA: programi trogodišnjeg trajanja obrazovanja za obrtništvo - klasični model

Opis programa:

Priprema sve vrste toplih i hladnih jela, sastavlja dnevne i tjedne jelovnike te priprema jela po narudžbi. Posao kuhara uključuje različite aktivnosti: naručivanje i preuzimanje namirnica, čišćenje, određivanje tehnologije pripremanja hrane, pripremanje namirnica i njihovu toplinsku obradu, podjelu hrane na pojedinačne obroke te garniranje i dekoriranje. Nadalje, kuhar bilježi podatke za dnevni obračun upotrijebljenih namirnica, izdanih obroka hrane te kontrolira zalihe. Tijekom obavljanja poslova poštuje visoke higijenske standarde, pazi na higijenu i čistoću prostora i sredstava s kojima radi te vodi brigu o skladištenju nepotrošenih namirnica. Sudjeluje u pripremanju i sastavljanju jelovnika, dnevnih menija te u pripremi proračuna za određena jela i obroke.

Zdravstveni zahtjevi:

Uredan vid. Uredan sluh. Uredan govor. Sposobnost raspoznavanja boja. Uredan njuh. Uredan okus. Uredna funkcija mišićno- koštanog, dišnog i srčano-žilnog sustava. Uredna funkcija kože.Uredna ravnoteže i stabilno stanje svijesti. Uredno kognitivno  i emocionalno funkcioniranje.

Zdravstvene kontraindikacije:

Oštećenje funkcije vida. Neraspoznavanje boja. Nedostatak njuha. Oštećenje okusa. Teža nagluhost u govornom području ili gluhoća. Oštećenje govora koje utječe na komunikaciju. Teža oštećenja funkcije mišićno- koštanog, dišnog i srčano-žilnog sustava. Teže oštećenje funkcije kože. Kronični poremećaji koji mogu dovestido gubitka svijesti i/ili ravnoteže.  Kronični poremečaji koji trajno  remete kognitivno i emocionalno funkcioniranje. Utvrđene alergije na profesionalne alergene.

Za upis je potrebna liječnička svjedodžba medicine rada.

STRANI JEZICI KAO OBVEZATNI PREDMETI: engleski i njemački jezik

Predmeti posebno važni za upis:

1. hrvatski jezik

2. matematika

3. prvi strani jezik

Natjecanja iz znanja koje se vrednuju pri upisu:

1. hrvatski jezik

2. matematika