2006-09-30 00:00:00

Kukuruz šećerac povrće budućnosti

spacer

Prenosimo sa
pp-logo
spacer
Kukuruz šećerac povrće budućnosti
30.09.2006. GRUBIŠNO POLJE - Učenici prve generacije poljoprivrednog usmjerenja grubišnopoljske Srednje škole "Bartola Kašića" svoje su sugrađane potkraj ljetnih praznika iznenadili zanimljivom i poprilično rijetkom manifestacijom Kukuruzijadom. Kako bi ih upoznali sa svojim trudom, a istodobno za nj dobili i svojevrsnu narodnu ocjenu, mladi su poljoprivrednici uz organizacijsku pomoć školske uprave, gradske Turističke zajednice, Grada Grubišnoga Polja i Centra za kulturu i informiranje dr. Franjo Tuđman građane počastili urodom kukuruza šećerca koji su sami uzgojili.

U velikom kotlu skuhali su gotovo tisuću i pol klipova šećerca, koje je uz bogat popratni kulturno-umjetnički program i natjecanje u jedenju kukuruza kušalo gotovo petstotinjak oduševljenih Grubišnopoljaca. Svaki je učenik priredio zemlju, posadio svoje pokusno polje, uzgajao i njegovao biljku te pratio njezin rast, pa je bio red da se njihov rad i predstavi na najbolji mogući način. Osim što je glavna namjera bila prezentacija učeničkoga znanja i vještine u uzgoju kukuruza, željeli smo postići i odgojno-ekološki učinak. Riječ je i o svojevrsnoj promociji škole i grada koji bi po toj manifestaciji trebali postati prepoznatljivi s obzirom na to da Kukuruzijadu želimo uvesti kao tradiciju u ovome kraju kazao nam je ravnatelj škole Jozo Matošević.

Šećerac je, kao i ostali varijeteti kukuruza, potekao iz središnje Amerike, gdje se uzgaja već tisućama godina, što dokazuju klipovi kukuruza iz pećina u meksičkom Techuanu, 5000 godina prije Krista. Smatra se da je nastao mutacijom običnoga kukuruza - kazao je M. Kobra.

Proizvodnja šećerca kao povrća počela je prije 200 godina u SAD-u, koji je i njegov najveći proizvođač, ali i potrošač u svijetu. Da u Americi ima istaknutu ulogu u zdravoj prehrani svjedoči podatak o godišnjoj potrošnji od 12 kilograma po stanovniku. No u posljednje je vrijeme sve popularniji u Europi, gdje ga najviše proizvode Francuska i Italija, te u Južnoj Americi, Aziji i Novom Zelandu ističe M. Kobra.

U sklopu dogovora sa zagrebačkim BC Institutom imali smo zasijanih 14 hibrida kukuruza te smo prihvatili prijedlog da na maloj parceli nedaleko od škole pokusno zasijemo i šećerac. Stručnjaci Instituta nekoliko su puta navraćali te su, s obzirom na to da mu velike vrućine i suša nisu bili naklonjeni, bili zadovoljni urodom. Uspjeh uroda i Kukuruzijade naveo nas je na zaključak da i sljedeće godine uzgojimo oko 2000 klipova šećerca i također organiziramo sličnu manifestaciju - zaključuje M. Kobra. ispis    pošalji  


Srednja škola Bartola Kašića Grubišno Polje