Praksa za nastavnike

Autor: Franka Frančešević, 11. 4. 2024.

INICIJATIVA "NASTAVNICI U PODUZEĆA - PRAKSA ZA NASTAVNIKE"

PRAKSA NAŠEG NASTAVNIKA BRANIMIRA ĐERMANOVIĆA U PODUZEĆU SELK D.D. KUTINA

Prošle godine naši su nastavnici po prvi puta sudjelovali u inicijativi "Nastavnici u poduzeća - praksa za nastavnike". Dvojica nastavnika praksu su obavila u računalnoj tvrtki Gamechuck i tvrtki SERVISI CESTE d.o.o. te su bili vrlo zadovoljni sudjelovanjem u projektu.

Ove godine je naš nastavnik Branimir Đermanović u razdoblju od 3. do 5. travnja boravio u Kutini u tvrtki SELK d.d. s još trojicom nastavnika iz dvije škole i to iz Tehničke škole Daruvar te Gimnazije i strukovne škole Jurja Dobrile Pazin.

Boravak u tvrtki započeo je uvodnim predavanjem o povijesti, razvoju i trenutnoj proizvodnji tvrtke SELK d.d. koje je nastavnicima održao gospodin Cvrtila.

Kroz tri dana u SELK-u imali su prilike obići sve njihove proizvodne procese uz vodstvo proizvodnih inženjera, procesnih inženjera, voditelja proizvodne tehnike i voditelja laboratorija kvalitete koji su im detaljno objasnili proizvodne procese, sustav organizacije rada te princip rada pojedinih strojeva. Također su se kroz predavanje upoznali i s implementacijom industrije 4.0 u njihov sustav proizvodnje i održavanja. Cijeli je kompleks zgrada i strojeva umrežen različitim senzorima preko softverskog rješenja koje prati i na jasan način prikazuje stanje materijala i gotovih proizvoda na skladištu kao i potrošnju resursa (plin, voda, električna energija, komprimirani zrak, dušik…). Takav sustav omogućuje minimiziranje skladišnog prostora i organizacije skladišta, bolje planiranje nabavke materijala, nadziranje troškova, prioritetnu proizvodnju i druge pogodnosti.

Nastavnik Đermanović naglašava kako je izuzetno zadovoljan ovogodišnjom praksom. Stekao je mnoga nova znanja koja će mu sigurno koristiti u provođenju nastave, jer niti jedan udžbenik ne može nadomjestiti iskustvo iz prve ruke.

Hvala organizatorima inicijative "Nastavnici u poduzeća - praksa za nastavnike" te djelatnicima tvrtke SELK d.d.!