9.sajam sira

Autor: Administrator , 20. 11. 2011.

NAJUSPJEŠNIJI NASTUP UČENIČKE ZADRUGE KOCKAVICA DO SADA

TRI SIRA - DVIJE BRONČANE MEDALJE

GRUBIŠNO POLJE, 19. i 20. studenoga 2011. - 9. gospodarski sajam- Sajam sira održan je 19. i 20. studenoga u Grubišnom Polju, u školskoj športskoj dvorani i na igralištu SŠ Bartola Kašića Grubišno Polje.

Uz  122 izlagača sudjelovala je i naša Učenička zadruga Kockavica sa svojim proizvodima i uslugama zajedno sa slovenskim partnerom, proizvođačem mesa i mesnih prerađevina, SPIRALA d.o.o. http://www.bizi.si/SPIRALA-D-O-O/ vlasnika Alojza i Aleša Hreženjaka iz Markovaca kod Ptuja. Na ovaj način započela je  izuzetna međunarodna suradnja koja će se zasigurno nastaviti i u buduće.

Naša Zadruga predstavila je ugostiteljsko-prehrambenu, poljoprivrednu, strojarsku, informatičku i elektroničku sekciju. Uz pedesetak učenika školu je zastupalo dvadeset nastavnika s ravnateljem i četvero ostalih radnika škole.

Uz nastup na izložbenom dijelu Sajma, naši učenici  su vrlo uspješno predstavili Školu i u večernjim satima kroz nastup Dramske družine u Noći kazališta.

Učenici i nastavnici ugostiteljske sekcije na Sajmu su poslužili ručkom i večerom sudionike programa Sajma i izlagače, a za objed se pobrinuo organizator, grad Grubišno Polje.

Prvog dana 9. Sajma sira grubišnopoljski  gradonačelnik Zlatko Mađeruh u uvodnom obraćanju je srdačno pozdravio predstavnike Vlade, Sabora i Bjelovarsko- bilogorske županije, te sve nazočne izlagače i posjetitelje Sajma.

Pozdrave je uputio i bjelovarsko-bilogorski župan Miroslav Čačija naglasivši suradnju naše škole sa županijom i doprinos naše škole u edukaciji poljoprivrednih proizvođača, koji danas čine okosnicu ovoga sajma. Stečenim znanjem i iskustvom već daju ozbiljan pečat razvoja gospodarstva Bjelovarsko- bilogorske županije, ali i gospodarstva Republike Hrvatske, navodeći kako su naša županija i ovaj kraj vodeći u Hrvatskoj po broju muznih krava i proizvodnji mlijeka i njegovoj preradi u sir i druge mliječne proizvode.

Sajam sira svečano je otvorio je ministar gospodarstva Đuro Popijač rekavši da će Vlada nastaviti poticati poljoprivrednu proizvodnju, naglasivši kako je Sajam svake godine sve posjećeniji, te kako teži postati središnje mjesto okupljanja proizvođača sira i mliječnih proizvoda. Obilazeći izložbeni prostor degustirao je i proizvode naše Zadruge.

Tijekom trajanja sajma naši zadrugari su predstavili svoje proizvode s nastupa na Državnoj smotri učeničkih zadruga u Opatiji  a s partnerom Spirala d.o.o. su brojnim posjetiteljima ponudili  kombinirane delicije bilogorskih sireva iz zadružnog programa s kuhanim kranjskim kobasicama, suhim vratom, kosanom masti i brojnim drugim proizvodima našeg partnera.

Uz degustaciju Zadrugari su već prvoga dana rasprodali cjelokupnu proizvodnju pripremljenu za ovu prigodu.

Drugog dana Sajma naši učenici i nastavnici su na školskom igralištu nastupili s pripremom graha s kupusom, čiju je pripremu  sufinancirala Turistička zajednica Grada s 500 kuna.

Ovaj Sajam posebno je značajan za našu Školu i Učeničku zadrugu Kockavica zbog osvojene dvije bronce u ocjenjivanju kvalitete sireva.

Institut zagrebačkog Agronomskog fakulteta, između prijavljenih i dostavljenih osamdesetak uzoraka sira, brončanim medaljama je nagradio i naša dva sira :

• Bilogorski polutvrdi punomasni sir s vlascem
  • Bilogorski polutvrdi punomasni sir s čili paprikom

Nakon degustacija  nacionalnih jela uslijedilo je zatvaranje Sajma.

Učenici naše škole su izrazili oduševljenje uspjehom svojih proizvoda na ovako konkurentnom tržištu i prestižnom sajmu, kao i pruženim ugostiteljskim uslugama posjetiteljima Sajma.

Ravnatelj Jozo Matošević izrazio je svoje veliko zadovoljstvo ovogodišnjim nastupom Učeničke zadruge Kockavica na Sajmu i nastup ocijenio najuspješnijim do sada. Zahvalio se za nesebičan  doprinos učenima i radnicima škole na kvaliteti organizacije i provedbe nastupa na sajmu, pruženim uslugama drugim izlagačima, kao i ponos zbog osvojenih priznanja za kvalitetu zadružnih proizvoda i uspješnog novog partnerstva sa Spiralom d.o.o. iz Slovenije.

Tijekom Sajma brojni proizvođači su najavili ravnatelju želju za suradnju sa školom i partnerstvo na nadolazećim sajmovima.

Ana Saratlija, prof.