POVIJEST - Županijsko natjecanje

Autor: Administrator , 7. 3. 2012.

GRUBIŠNO POLJE, 07.03.2012.

ŽUPANIJSKO NATJECANJE IZ POVIJESTI ZA SREDNJE ŠKOLE

Srednja škola Bartola Kašića Grubišno Polje je dana 7. ožujka  2012. godine bila domaćin Županijskog natjecanja iz povijesti.

Državno Povjerenstvo za natjecanje iz povijesti  je u 7:40 sati proslijedilo testove županijskom koordinatoru natjecanja, četiri sata prije početka natjecanja. U 9.00 sati je u prostoriji autoškole Srednje škole Bartol Kašić Grubišno Polje započelo okupljanje učenika natjecatelja i njihovih profesora. Uz poslužen doručak nazočne je pozdravio prof. povijesti, ravnatelj škole domaćina i  predsjednik Županijskog povjerenstva za provedbu natjecanja učenika srednjih škola iz povijesti te im je zaželio uspješno rješavanje zadataka.

Desetak minuta prije početka natjecanja učenicima su članovi povjerenstva dali upute i pravila kojih se moraju pridržavati . U 10:00 sati  je započelo Županijsko natjecanje iz povijesti, a učenici su imali 60. minuta za rješavanje testa.

Nakon riješenih testova učenici su u organizaciji škole domaćina i službenog prijevoznika natjecatelja Milak d.o.o.o iz Rovišća, u pratnji zaduženog nastavnika škole domaćina Ivana Novaka, posjetili Etno kuću u Grbavcu i izletište Bara, a povjerenstvo je za to vrijeme ispravilo testove.

Nakon objave privremenih rezultata riješenih testova pristupilo se prezentaciji samostalnog istraživačkog rada daruvarskih gimnazijalki Marine Šourek i Elizabete Kiršek pod nazivom "Naš tatiček" - kult Tomaša G. Masaryka u časopisu "Detski Koutek" između dva svjetska rata (1930.-1940).

Članovi povjerenstva su izrazili brojne pohvale učenicama a Predsjednik je čestitkama izrazio oduševljenje metodologiji, izlaganju i ozbiljnosti pristupa mladih povjesničarki ovako složenom i izazovnom povjesničarskom projektu.

Oko 13:00 sati svi su se sastali u Vatrogasnom domu. Tamo  im je poslužen ručak koji su pripremili i poslužili učenici Srednje škole Bartol Kašić Grubišno Polje pod vodstvom svojih strukovnih učitelja. Poslije ručka je uslijedila dodjela: pohvalnica - svim  učenicima, sudionicima  natjecanja; zahvalnica –mentorima i diploma za osvojena prva tri mjesta. Pohvalnice, zahvalnice i diplome je uručio predsjednik Povjerenstva uz asistenciju Monike Vojvodić Andričević,  prof. povijesti tajnice Županijskog povjerenstva, koja je svojim ažurnim o odgovornim pristupom uvelike pridonijela uspješnoj organizaciji  ovog natjecanja.

Rezultati Županijskog natjecanja iz povijesti su sljedeći:

1. RAZRED  (Prapovijest i stari vijek):

1. Havliček, Petar                  SŠ August Šenoa Garešnica

2. Petrić, Marta                      Gimnazija Bjelovar

3.Perjević, Marin                   Gimnazija Bjelovar

2. RAZRED (Srednji vijek i rani novi vijek):

1. DIjanović, Barbara                        Gimnazija Bjelovar

2. Milaković, Dora                  Gimnazija Bjelovar

3. Huzjak, Miran                     Gimnazija Bjelovar

3. RAZRED (18. I 19. stoljeće):

1. Remenarić, Petra              Gimnazija Bjelovar

2. Mišić, Lana                         Gimnazija Bjelovar

3. Šulentić, Elizabeta              Gimnazija Bjelovar

4. RAZRED (20. Stoljeće):

1. Fric, Miroslav                    SŠ Bartola Kašića Grubišno Polje

2. Babić, Milena                     Gimnazija Bjelovar

3. Solić, Nikolina                    Gimnazija Bjelovar

U kategoriji samostalni istraživački rad za državnu razinu predložen je rad Marine Šourek i Elizabete Kiršek iz Gimnazije Daruvar pod mentorstvom profesorice Valerije Turk Presečki, pod nazivom "Naš tatiček" - kult Tomaša G. Masaryka u časopisu "Detski Koutek" između dva svjetska rata (1930.-1940)..

U ime natjecatelja i njihovih mentora školi domaćinu se zahvalila Terezija Grgičin, profesorica povijesti Gimnazije Bjelovar, primijetivši nesebično zalaganje domaćina za ugodan boravak natjecatelja u Srednjoj školi Bartola Kašića Grubišno Polje.

Branka Bakić, prof.