Javni život

Autor: Administrator , 2. 4. 2012.

VELJKO KAJTAZI

POKLONIO ŠKOLI ROMSKO-HRVATSKI / HRVATSKO -ROMSKI RJEČNIK

RAVNATELJ

Klasa: 602-03/12-01/117

Urbroj:2127-024/12-02

Grubišno Polje, 29. ožujka 2012.

INFORMACIJA

o posjetu školi VELJKA KAJTAZIJA, saborskog zastupnika austrijske, bugarske, njemačke, poljske, romske, rumunjske, rusinske, ruske, turske, ukrajinske, vlaške i židovske nacionalne  manjine

Na poziv Udruge Roma Grubišno Polje, nazočio sam sastanku kojeg je upriličio Gradonačelnik  u Gradskoj vijećnici s Veljkom Kajtazijem,  saborskim zastupnikom austrijske, bugarske, njemačke, poljske, romske, rumunjske, rusinske, ruske, turske, ukrajinske, vlaške i židovske nacionalne manjine.

Nakon sastanka saborski zastupnik Kajtazi je u pratnji svojih suradnika, na poziv ravnatelja, posjetio Srednju školu Bartola Kašića Grubišno Polje.

U razgovoru s ravnateljem, Kajtazi se interesirao o programima koje upisuju učenici Romi i koja prava ostvaruju prilikom upisa i tijekom srednjoškolskog obrazovanja.

U odgovoru sam naglasio da škola upisuje učenike sukladno propisima bez obzira na specifičnosti pojedinih udruga a o posebnim pravima građani su upoznati na školskim mrežnim stranicama te oglasnoj ploči škole. U školi imamo tri učenika romske narodnosti i upisani su u gimnazijski, tehnički i turističko – ugostiteljski obrazovni sektor. Ostvaruju pravo na stipendiranje a u školi sudjeluju u svim aktivnostima. Program svladavaju sukladno svojim mogućnostima, uglavnom bez poteškoća. Jedan od učenika se naročito ističe u aktivnostima Učeničke zadruge koju je predstavljao na međužupanijskoj i državnoj smotri, vrlo uspješno. Isti učenik je sudjelovao i na državnom natjecanju GASTRO 2012. te na regionalnom natjecanju Kupu svetog Grgura u Požegi gdje je osvojio treće mjesto u disciplini dugih barskih mješavina.

Učenici romske manjine su se do sada upisivali u željene redovite školske programe u redovitoj proceduri bez pozivanja na posebna prava, jer za to nije bilo potrebe iako su bili upoznati o mogućnostima ostvarivanja prava upisa s manjim brojem bodova.

Suradnja s roditeljima je na zavidnoj razini. U školi nije bilo nikada potrebe za bilo kojom intervencijom iz ovoga područja. Jezičnih poteškoća nemaju i cijenim da su u potpunosti izjednačeni s drugim učenicima u pravima, mogućnostima ali i postignutim uspjehom i vještinama na svim razinama srednjoškolskog obrazovanja.

Saborski zastupnik Kajtazi je izrazio zadovoljstvo statusom učenika romske populacije i zahvalio ravnatelju za osiguranu zavidnu razinu poštivanja ljudskih prava. Na rastanku je uručio ravnatelju za školsku knjižnicu Romsko-hrvatski / Hrvatsko-romski rječnik u želji za nastavkom dobre suradnje i obilježavanju romskog jezika 5.studenoga.

Ravnatelj:

Jozo Matošević, prof.