Učenička zadruga Kockavica

Autor: Administrator , 28. 8. 2012.

7. KUKURUZIJADA

Učenička zadruga „Kockavica“ Srednje škole Bartola Kašića u suradnji s Gradom Grubišno Polje, Centrom za kulturu i informiranje «Dr. Franjo Tuđman», Turističkom zajednicom Grada i Ministarstvom turizma već sedmu godinu za redom organizira Kukuruzijadu - manifestaciju kulture i tradicije. Ove nas je godine kiša pokušala zaustaviti pa smo se sa školskoga igrališta preselili na gradsku tržnicu.

Ovo je tradicijsko okupljanje u čast radu, maru, entuzijazmu, a posebno u čast kukuruzu, namirnici čiju slast i hranjivost želimo ponovno popularizirati, a jela spremljena od kukuruznog brašna ponovno vratiti na naše stolove. Mnogi nisu osjetili opojni miris te izvanredni okus kukuruznog kruha, kukuruznice s vrhnjem, dizane kukuruznice s pekmezom od šljiva, kukuruzne kaše kuhane na mlijeku ili vodi pripremljene na slatko ili slano, žganaca ili pure  ili palente (kako vam drago) te mnogih drugih pripravaka od kukuruzna brašna.

Upriličili smo razložno ovo druženje  vraćanja davnim, starim, zaboravljenim okusima kao dobru volju, nakanu obogaćivanja našeg jelovnika te zdravijoj prehrani, jednostavnoj pripremi jela.

Program Kukuruzijade vodile su nastavnice Ana Delić i Ana Ivšić.

Posjetitelje Kukuruzijade pozdravio je naš ravnatelj Jozo Matošević, zahvalio se zadrugarima i partnerima UZ Kockavica na trudu za organizaciju i provedbu 7. Kukuruzijade. Zahvalio se i svim nazočnima na posjetu, zaželio im ugodno druženje i uživanje u programu te pozvao predsjednicu Gradskog vijeća Josipu Dobrijević da otvori 7. Kukuruzijadu.

Miroslav Kobra, dipl. ing poljoprivrede i nastavnik naše škole ukazao je na zanimljive činjenice o kukuruzu te na njegovu važnost u ishrani čovjeka.

Priredbu nam je uljepšao nastup mažoretkinja Grada Grubišno Polje pod vodstvom Adrijane Župljanin, nastup Folklornog ansambla Centra za kulturu i informiranje „Dr. Franjo Tuđman“ te nastup Tamnuraškog sastava Folklornog ansambla Centra za kulturu i informiranje „Dr. Franjo Tuđman“.

Na Kukuruzijadi, osim središnjeg događaja, kuhanja i podjele kukuruza šećerca posjetiteljima na degustaciju, organizirano je i niz dodatnih sadržaja: izložba i degustacija domaćih proizvoda od kukuruza, kulturno-umjetnički i zabavni program te tombola.

Najmlađi posjetitelji uživali su u pripremljenim igrama u kojima su pokazali svoju brzinu i spretnost.

Prva igra bila je BRZO JEDENJE KUKURUZA u kojem je prvu nagradu uvjerljivo osvojio Mihael Rajkovačić, druga igra bila je RUNJENJE KUKURUZA u kojoj je pobjedu odnio Antonio Bilandžija, treća igra bila je PRENOŠENJE KUKURUZNOG ZRNA U ŽLICI gdje pobijedio Antonio Bilandžija te četvrta igra SLAGANJE STAVICA KUKURUZOVINE gdje je pobjedu odnio natjecateljski par Antonio Bilandžija i Marijan Balog.

Na ovogodišnjoj smo Kukuruzijadi imali priliku isprobati 22 proizvoda  od kukuruza, a tročlano povjerenstvo u sastavu : Željko Berger, dipl. ing. prehrambene tehnologije, Josipa Dobrijević, predsjednica Gradskog vijeća i Josip Koščak, velečasni  izabralo je tri najbolja proizvoda uzimajući u obzir izgled, okus i miris. Treća mjesto pripalo je Valentini Budrovčan,  učenici 1.a razreda zanimanje kuhar, koja je pripremila KUKURUZNE POPEČKE, drugo mjesto osvojila je Josipa Kozina, učenica 1. a razreda zanimanje kuhar sa KUKURUZNIM KOLAČEM S VIŠNJAMA , a prvo mjesto osvojio je DANIJEL KREŠTAN, učenik 2. a razreda zanimanje kuhar TORTOM OD SIRA I KUKURUZNOG BRAŠNA koja je oduševila naše povjerenstvo.

Svi su posjetitelji nakon konzumacije kukuruza i odloženog otučka na za to predviđeno mjesto dobili listiće s brojevima za sudjelovanje u tomboli.

Ciljevi ovoga projekta su podsjetiti sudionike na važnost korištenja kukuruza u ishrani ljudi, stvaranje radnih i ekoloških navika učenika te promocija naše škole i Učeničke zadruge „Kockavica“.

Donatori i sponzori 7. Kukuruzijade su: BC institut Zagreb, Gradska knjižnica Mate Lovraka Grubišno Polje, Obiteljsko pčelarstvo „KOBRA“ Grubišno Polje, Tekstilni obrt – Stjepan Novak Grubišno Polje, Hotel „BILOGORA“, „AHAC“ d.o.o. Grubišno Polje, „ZDENKA“- mliječni proizvodi d.o.o. Veliki Zdenci, UZ „KOCKAVICA“ Grubišno Polje, Turistička zajednica Grada Grubišno Polje, OPG Marka Smiljčića Grubišno Polje, OPG Pavla Starčevića Grubišno Polje, „RIZMAN“ d.o.o., Mali Zdenci, OPG Ive Vranića Orlovac, OPG Dejana Šuloga Veliki Zdenci, OPG Ivana Cugovčana Poljani, „LABEL“ d.o.o. Grubišno Polje. Zahvaljujemo im se svima!

Franka Frančešević, prof.