Izvannastavne aktivnosti

Autor: Administrator , 11. 10. 2012.

DANI KRUHA - Dani zahvalnosti za plodove zemlje 2012.

Dana 10. listopada naša Srednja škola Bartola Kašića Grubišno Polje obilježila je Dan kruha. Cilj obilježavanja ove manifestacije je upoznati djecu i učenike s nastajanjem kruha i krušnih proizvoda, približiti im blagovanje kruha i narodne običaje, poučiti mlade o kruhu kao izrazu životne i duhovne snage, upoznati učenike sa žetvenim i ostalim običajima te starim vrstama voća i plodovima zemlje.

Obilježavanje Dana kruha se održava u osnovnim i srednjim školama, vrtićima, učeničkim domovima te ostalim odgojno obrazovnim ustanovama, pa je tako i naša škola obilježila taj dan na prigodan način.

Javnoj manifestaciji obilježavanja Dana kruha ove godine našoj školi su se pridružili Osnovna škola Ivana Nepomuka Jemeršića, Dječji vrtić Tratinčica i Turistička zajednica Grada Grubišno Polje te Župni ured kao i u dosadašnjim nastupima i grad Grubišno Polje kao glavni donator.

Izložba se odvijala na Gradskoj tržnici, gdje su bili izloženi krušni proizvodi te plodovi zemlje. Manifestacija je počela u 11 sati, kulturnim programom u kojem su nastupali učenici naše i osnovne škole. Učenici naše škole su govorili o povijesnim zanimljivostima o nastanku kruha i krušnih proizvoda, a program za njih je pripremila profesorica Ana Delić.

Učenička zadruga Kockavica pripremala je kiflice, kukuruz  šećerac te fritule koje su mogli kušati i degustirati svi uzvanici, učenici i nastavnici. Krušne proizvode i plodove zemlje blagoslovio je grubišnopoljski župnik Venćeslav Magić.

Nakon blagoslova slijedila je gozba i zabava uz tamburaški sastav naše škole. Manifestaciji se pridružio i gradonačelnik Grada Grubišno Polje Zlatko Mađeruh, dogradonačelnici Ivo Martinović i Branko Kašić, ravnatelj naše škole profesor Jozo Matošević, ravnatelj osnovne škole Drago Pušić, ravnateljica vrtića Tratinčica Biljana Karakaš, te ostali uzvanici i građani Grubišnoga Polja.

U organizaciji ove manifestacije obilježavanja Dana kruha sudjelovali su svi razrednici, učenici, nastavnici i djelatnici naše škole.

Svečanostima Dana kruha, uz molitvu, blagoslov i simbolično blagovanje kruha zahvaljujemo Bogu i majci Zemlji na svim plodovima, radostima, uspjesima i darovima.

Učenice: Maja Zalović i Ivana Matić

Uredila Natalija Poredski, prof.