Autor: Administrator , 1. 7. 2013.

STUDIJSKO PUTOVANJE U AUSTRIJU

na poljodjelsko gospodarstvo der Krameterhof

U razdoblju od 26.6. do 28.6.2013 godine u projektu “Modernizacija školskog kurikuluma i razvoj praktikuma za obrazovanje o održivoj ekološkoj poljoprivredi", financiranog sredstvima Europske unije, čiji je nositelj Srednja škola "Stjepana Sulimanca" iz Pitomače, a partneri Srednja škola "Stjepan Ivšić” Orahovica, Srednja škola Bartola Kašića iz Grubišnog Polja, Općina Pitomača i Spider grupa iz Pitomače, sudjelovali su u provedbi aktivnosti studijskog putovanja na imanje Der Krameterhof, potpuno samoodrživa ekološka poljoprivredna farma. Cilj putovanja je bio da polaznici eskurzije, strukovni profesori, strukovni učenici i ostali članovi projektnog tima, upoznaju prednosti ekološke poljoprivrede na inozemnom primjeru te tako imaju mogućnost usporedbe.

Prva stanica bio je Bleiburg -  simbol stradavanja Hrvata nakon drugog svjetskog rata.

Spomenik bleiburškim žrtvama

Nakon obilaska Bleiburga nastavili smo put prema Klagenfurtu. Prema legendi je Klagenfurt osnovan na mjestu gdje je ubijen zmaj koji je živio u obližnjoj močvari te je zanimljiva fontana Lindworm s prikazom zmaja koji je simbol grada. Obišli smo i baroknu katedralu, Crkvu sv. Marije, Crkvu sv. Duha i Vijećnicu. Navečer smo stigli u mali gradić Tamsweg gdje smo prenoćili.

Lindworm – Klagenfur

Drugi je dan bio rezerviran za upijanje iskustava, znanja i ideja na imanju Der Krameterhof koji se bavi permakulturom. Imanje je smješteno na nadmorskoj visini od 1100 do 1500 metara te se prostire na površini od 45 hektara. Prosječna godišnja temperatura iznosi 5 °C, te je prisutno 170 dana mraza i samo 25 ljetnih dana sa prosječnom temperaturom od 25°C te 700 litara padalina po m2.

Permakultura je grana ekološkog dizajna, ekološkog inženjerstva i dizajna zaštite okoliša koja razvija održivu arhitekturu ljudskih naselja i samoodržive poljoprivredne sustave po uzoru iz prirodnih ekosustava. Organsko vrtlarstvo podrazumijeva izbjegavanje korištenja kemikalija koje potiču rast biljaka ili služe za zaštitu od nametnika. Umjesto toga oslanja se na prirodna načela koja se koriste tisućama godina. Permakultura ide korak dalje i naglašava održivost i rad s prirodnim okolišem. Popularnost permakulture raste kako sve više ljudi shvaća da je ovaj jeftin i jednostavan način uzgoja odličan put do zdravog voća, povrća, ljekovitog bilja i cvijeća. Na imanju Der Krameterhof se uzgajaju plemeniti riječni rakovi (koji pročišćavaju vodu) i ribe u 30 ribnjaka, tu su još i povrtne, ratarske i povrčarske kulture kao trešnje, jabuke, kruške, šljive, oskoruš, bazga (crna i bijela) i mušmule, te grah, krumpir, žitarice, menta, zelje, luk, jagoda,peršin, gljive, začinsko i ljekovito bilje. Plodovi se prerađuju u sok, sirup, marmeladu, žele, ocat i rakiju. Bitan segment samoodržive poljoprivrede je stočarstvo koje se na imanju Der Krameterhof sastoji od autohtonih pasmina svinja,  konja, patuljastih goveda, kokoši, i ovaca. Bit permakulture leži na četiri principa a to su: prilagodba, raznolikost, višestruka iskoristivost i nadovezivanje.

Imanje Der Krameterhof

Zadnji dan smo obišli Salzburg, poznate rudnike soli u Halleinu koji su se eksploatirali do 1989., kada su zatvoreni. Oni su danas jedna od poznatih turističkih atrakcija. Obišli  smo Mozartovu kuću te kušali Mozartove kuglice bez kojih se ne napušta grad. Na kraju smo pozdravili  palaču Mirabell i njezine raskošne vrtove pune cvijeća i još mnogo toga po čemu je Salzburg znamenit.

« Travanj 2024 »