Posjet izložbi

Autor: Administrator , 22. 10. 2014.

POSJET IZLOŽBI ANNE FRANK – PROŠLOST  ZA SADAŠNJOST  U EKONOMSKOJ ŠKOLI U DARUVARU

Dana  29. rujna 2014. godine učenici drugog razreda  programa tehničar za računalstvo i četvrtog razreda  opće gimnazije SŠ Bartola kašića Grubišno Polje  posjetili su izložbu pod nazivom Anna Frank – prošlost za sadašnjost u Ekonomskoj školi u Daruvaru.

U holu škole pogledali su kratki dokumentarni film o životu židovske djevojčice  Anne Frank tijekom  njemačke okupacije Nizozemske i nacističkog progona Židova. Uslijedilo je razgledavanje izložbe koja se sastojala  od trideset panela koji  prate Annu Frank od rođenja do smrti u logoru. Izložba je obuhvatila i stradanje Židova u Nezavisnoj  Državi  Hrvatskoj  tijekom  Drugog  svjetskog rata ali stradavanje hrvatskog naroda u Domovinskom ratu .  IzložbenI  paneli  bili su popraćeni unaprijed pripremljenim  izlaganjima učenika  ekonomske škole sa jednom jedinom porukom – da se nikada ne ponove ratne  strahote.

Dnevnik Anne  Frank  jedan je od najpotresnijih svjedočanstava u progonima Židova  tijekom Drugog svjetskog rata i odrastanja u izolaciji, strahu i skrivanju.

Mislim da je ovaj dnevnik jedan od rijetkih zapisa koji pokazuju ovisnost o tuđoj volji i koliko užasan može biti ljudski rod.  Anne u svom dnevniku prikazuje  i  želje tinejđerice tog vremena  ali  i nemogućnost privatnosti u tim uvjetima.

Smatram da njen dnevnik i film koji smo gledali treba biti pouka ljudima da se takvo nešto ne bi nikada trebalo ponoviti ni na našem  području.

Tamara  Popara 4.C razred

Otto Frank , Annin otac objavljivanjem   Anninog dnevnika  ispunio je njezinu želju da postane spisateljica a nama dao važnu pouku „ ne činite zlo okolini i sebi, svaki čovjek je zadužen nekim zadatkom na Zemlji, nitko nema pravo ometati tuđi mir i tražiti tuđe jer svojim nije zadovoljan.“

Gledajući kratak film o Anne počela sam se preispitivati što bi bilo da se meni  sada to počne događati? Što da u svakom trenutku moram strepiti za život mojih bližnjih? Što kada bi samo brojala minute u kojima uzimam zadnji sunčev sjaj i zrak koji svi tako shvaćamo zdravo za gotovo?

Što ako…….

Karla  Matijanić, 4.C razred