Prevencija

Autor: Administrator , 20. 3. 2015.

IZVJEŠĆE O SUDJELOVANJU U PROJEKTU

„MOJ GLAS PROTIV NASILJA“

Nositelji projekta „Moj glas protiv nasilja“ su Ured za ravnopravnost spolova Vlade Republike Hrvatske u suradnji s organizacijom CESI (Centar za edukaciju, savjetovanje i informiranje) te  Ženskom  sobom – Centar za seksualna prava, a financira ga Europska unija u okviru programa PROGRESS. U projektu sudjeluju Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar i Medicinska škola Bjelovar, a cilj projekta je podizanje svijesti javnosti o neprihvatljivosti svih oblika nasilja.

Kako u svim preventivnim programima škola postoje sadržaji iz područja nasilja, tako je i naša, Srednja škola Bartola Kašića Grubišno Polje, pozvana da se uključi u izbor najboljih slogana iz područja, nasilje u vezama, vršnjačko nasilje, obiteljsko nasilje i općenito o nasilju. Sudjelovanju u projektu odazvalo se 7 srednjih škola s područja Bjelovarsko-bilogorske županije.

Tijekom prosinca 2014. svi učenici naše Škole sudjelovali su u projektu „Moj glas protiv nasilja“ na način da je svaki razrednik upoznao učenike s oblicima nasilja i prevencijom, nakon čega su učenici, pojedinačno, u paru ili skupini, izradili vlastite slogane protiv nasilja. U svakom razredu izabrali su najbolje slogane i dostavili ih pedagogu koji je podatke obradio i dostavio u Komercijalnu i trgovačku školu Bjelovar.

Posebno povjerenstvo odlučilo je da se između pristiglih slogana odaberu po tri najbolja slogana iz svake škole te se simbolično nagrade autori slogana. Najbolji slogani iz Srednje škole Bartola Kašića, prema odluci Povjerenstva, djelo su sljedećih učenika:

Bruno Pušić, 1.c                                                                          „Zašto se boriti, sve se možemo dogovoriti“

Dinko Ringel, 3.c                                                         „50 nijansi tuče, stop nasilnicima koji nas muče“

Rahela Rek, Matea Matković, Ivana Gašić,

Nikolina Horak, Toni Bene, 4.c                                „Vršnjaka svog ne tuci, već ga u bolji život povuci“

Učenici Bruno Pušić, Dinko Ringel i Rahela Rek u pratnji pedagoga Ivana Čegeca sudjelovali su na proglašenju najboljih slogana koje se odvijalo u školskoj knjižnici bjelovarskog srednjoškolskog centra u Komercijalnoj i trgovačkoj školi Bjelovar, 19. ožujka 2015.,  gdje je i službeno predstavljen projekt, rezultati istraživanja i interaktivna radionica sa sudionicima. Svi učenici nagrađeni su prigodnim majicama i materijalima o prevenciji nasilja, besplatnom jednogodišnjom članarinom u svojim gradskim knjižnicama, a uručene su im i Zahvalnice za doprinos i sudjelovanje u projektu. Iskustva učenika su pozitivna te su istaknuli zadovoljstvo sudjelovanjem u ovakvom obliku rada, a valja istaknuti i da je, prema riječima jedne od voditeljica, Ornele Malogorski, Srednja škola Bartola Kašića Grubišno Polje poslala najveći broj slogana te su svi razredi sudjelovali u ovom dijelu projekta. Trud i uspjeh naših i učenika ostalih srednjih škola bit će vidljiv i u narednim mjesecima kroz medije, ali i kroz izložbu slogana. Slogani će biti izloženi u izlogu Gradske ljekarne u centru grada Bjelovara tijekom mjeseca travnja, a bit će dostavljeni i drugim srednjim školama kako bi ih što više učenika pročitalo i vidjelo.

Grubišno Polje, 20. ožujka 2015.                                                                         Ivan Čegec, prof.