Državno natjecanje

Autor: Administrator , 4. 5. 2015.

Natjecanje učenika osnovnih i srednjih škola                             iz područja vizualnih umjetnosti i dizajna LIK 2015.             Gabrijela Novak osvojila je 5. mjesto

VUKOVAR, 28. i 29. travnja 2015.

Državno natjecanje - izložba učenika osnovnih i srednjih škola iz područja vizualnih umjetnosti i dizajna LIK 2015. s temom "Posljednja zagonetka" održano je u Vukovaru. Učenica 3.C razreda Opće gimnazije naše škole, Gabrijela Novak, osvojila je peto mjesto s pohvalnicom, pod vodstvom mentorice Majane Štor, nastavnice Likovne umjetnosti.

Organizator natjecanja bilo je Ministarstvo znanosti, obrazovanje i sporta te Agencija za odgoj i obrazovanje, s predsjednicom Državnog povjerenstva profesoricom likovne umjetnosti Majdom Leskovar te tajnicom Povjerenstva višom savjetnicom Zvjezdanom Prohaska. Škola domaćin bila je Osnovna škola Dragutina Tadijanovića u Vukovaru koja je osmislila svečani program i otvorenje izložbe, kao i ustupila mjesto za samo natjecanje učenika.

Učenici su se natjecali u tri kategorije koje su podrazumijevale pristigle likovne radove nastale prema zadatcima i temama poticajima koje su mentori predstavljali svojim učenicima. Kategorije obuhvaćaju sljedeće učenike: 1 A kategorija-osnovne škole, 2 A kategorija koja je obuhvaćala nastavne predmete Likovna umjetnost, Povijest likovne umjetnosti i Teorija oblikovanja, te 3 A kategorija koja je obuhvaćala učenike iz škola primjenjenih umjetnosti. Na samom natjecanju nastale su još tri nove kategorije, 1 B, 2 B i 3 B, koje su obuhvaćale izradu rada na licu mjesta i u 2 B kategoriji pisanje eseja za učenike nastavnih premeta Likovna umjetnost, Povijest likovne umjetnosti i Teorija oblikovanja. Iz svake kategorije na državno natjecanje bilo je pozvano 17 učenika. Stoga je uspjeh Gabrijele Novak koja je u važnoj 2 A kategoriji iz zadane teme-poticaja "Posljednja zagonetka" u velikoj i snažnoj konkurenciji, osvojila 5. mjesto još značajniji. Iz kategorije 2 B pisanja eseja na temelju vlastitog rada osvojila je također zapaženo 9. mjesto.

Nakon smještaja u Hotel Slavoniju u Vinkovcima učenici i mentori krenuli su put Vukovara u školu domaćina te ondje bili ugošćeni programom otvaranja natjecanja Lik 2015. Učenici su tada prionuli na izradu radova, dok su mentori bili počašćeni koncertom Tamburaškog sastava HRT-a pod dirigentskom palicom Siniše Leopolda.

Sljedeći dan učenici i mentori zajedno su s lokalnim vodičem obišli memorijalna područja grada Vukovara - Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Ovčaru i Spomen dom na Ovčari, Spomen dom hrvatskih branitelja te baroknu jezgru grada. Nakon obilaska uslijedio je svečani program uručivanja priznanja, pohvalnica, zahvalnica i nagrada učenicima i mentorima u Hrvatskom domu Vukovar te otvorenje izložbe istog natjecanja u Galeriji Oranžerija Gradskog muzeja Vukovar. Katalog radova bit će objavljen na stranicama Agencija za odgoj i obrazovanje.

Tijekom boravka na natjecanju učenici i mentori stekli su i razmijenili nova poznanstva, iskustva i ideje za daljnji rad i napredak kako bi sljedeći put bili još uspješniji, kako na natjecanjima tako i u samoj nastavi.

Majana Štor, prof.