Izvannastavne aktivnosti i doprinos zajednici

Autor: Administrator , 31. 8. 2015.

USPJEŠNO ODRŽANA I

10. JUBILARNA KUKURUZIJADA

Hvalevrijedan projekt koji je počeo prije deset godina kada je i zasijana malena parcela kukuruza šećerca nedaleko Škole, na zadovoljstvo građana Grada Grubišnog Polja, nastavio se i ove godine, 30. kolovoza 2015. U organizaciji Učeničke zadruge „Kockavica“ Srednje škole Bartola Kašića, a u suradnji s Gradom Grubišnim Poljem, Centrom za kulturu i informiranje „Dr. Franjo Tuđman“ i Turističkom zajednicom Grada, organizirana je i provedena jubilarna 10. Kukuruzijada.

Tradicija ovog okupljanja jest u čast radu i entuzijazmu, a posebno u čast kukuruzu, namirnici čiju slast i hranjivost želimo popularizirati, a jela spremljena od kukuruznog brašna ponovno vratiti na naše stolove. Upriličili smo razložno ovo druženje vraćanja davnim, starim, zaboravljenim okusima kao dobru volju, nakanu obogaćivanja našeg jelovnika te zdravijoj prehrani i jednostavnoj pripremi jela.

Ciljevi ovoga projekta su podsjetiti sudionike na važnost korištenja kukuruza u ishrani ljudi, stvaranje radnih i ekoloških navika učenika te promocija obrazovnih programa naše Škole i Učeničke zadruge „Kockavica“.

Zahtjevne pripreme i samu provedbu programa Kukuruzijade obavili su dragovoljnim radom naši vrijedni zadrugari među kojima su redom učenici, odgovorni nastavnici, stručni suradnici, administrativno i tehničko osoblje škole, Grad suosnivač Zadruge i partneri Zadruge i Škole, volonteri Grada, brojni roditelji i naš ravnatelj osobno.

Program Kukuruzijade vodio je naš nastavnik Ivan Novak, a u ime Škole i Zadruge posjetitelje 10. jubilarne Kukuruzijade, pozdravio je naš ravnatelj Jozo Matošević. Zahvalio se zadrugarima, partnerima i suosnivaču UZ Kockavica na trudu za pripremu, organizaciju i provedbu 10. Jubilarne Kukuruzijade, ali i za desetogodišnji nesebični doprinos u osmišljavanju, organizaciji i provedbi projekta „Kukuruzijada“ pri čemu su zahvalnice dobili:

a) Podupirući članovi, OPG-i, dionička društva:

Label d.o.o. Grubišno Polje;
OPG Gorana Starčevića Grubišno Polje;
Komunalac d.o.o. Grubišno Polje;
Rizman d.o.o. Mali Zdenci;
Marko Smiljčić, Grubišno Polje;
Javni radovi Grada Grubišnog Polja;
Turistička zajednica Grada Grubišnog Polja;
Centar za kulturu i informiranje „dr. Franjo Tuđman“ Grubišno Polje;
Grad Grubišno Polje;

b) Nastavnici:

Zvonko Herceg, profesor latinskog i njemačkog jezika, dugogodišnji

neumorni i aktivni zadrugar;

Miroslav Kobra, dipl. ing. poljoprivrede – profesor mentor u miru, ,

dugogodišnji neumorni i aktivni zadrugar;

c) Suosnivači, javni radnici i podupirući zadrugari :

1. Ivo Martinović, dugogodišnji član Zadružnog odbora u ime suosnivača i aktivni zadrugar;

2. Zlatko Mađeruh, suosnivač - podupirući i neumorni zadrugar;

Ravnatelj i Predsjednik Zaduge se na kraju svoga obraćanja zahvalio i svim nazočnima na posjetu, zaželio im ugodno druženje uz degustaciju šećerca pripremljenog vrijednim i vještim rukama učenika zadrugara ii uživanje u pripremljenom programu, te pozvao zamjenika gradonačelnika Dalibora Jurinu koji se obratio nazočnima u ime suosnivača Grada.

Osobni izaslanik Damira Bajsa . župana Bjelovarsko-bilogorskog,  Stjepan Kos, referent za civilno društvo u kabinetu Župana, svečano je otvorio jubilarnu  10. Kukuruzijadu.

Neporsredno nakon otvaranja Kukuruzijade, vrijedne organizatore je osobno svojom nazočnošću počastio Gradonačelnik Zlatko Mađeruh, uživajući u priređenom programu do samoga svršetka.

Priredbu su nam svojim nastupom uljepšale suorganizatorice, mažoretkinje Grada Grubišno Polje, pod vodstvom Adrijane Župljanin. Za kulturno - zabavni dio programa pobrinuli su se Folklorni ansambl i Tamburaški sastav Centra za kulturu i informiranje „Dr. Franjo Tuđman“ pod vodstvom profesora Ljubomira Stamenića.

Na jubilarnoj 10. Kukuruzijadi, osim središnjeg događaja, kuhanja i podjele posjetiteljima na degustaciju 1140  klipova kukuruza šećerca, organizirano je i niz dodatnih sadržaja:

izložba i degustacija domaćih proizvoda od kukuruza;
 kulturno-umjetnički i zabavni program;
bogata tombola s naglašenim odgojnim motivima.

Najmlađi posjetitelji uživali su u pripremljenim igrama i natjecanjima:

- brzo jedenje kukuruza;

- brzo runjenje kukuruza;

- nošenje kukuruza u žlici;

- slaganje stavica kukuruzovine;

u kojima su pokazali svoju brzinu i spretnost, a najbolji su nagrađeni bogatim nagradama izdašnih sponzora i donatora „Kockavice“.

Na ovogodišnjoj smo Kukuruzijadi imali priliku isprobati 21 proizvod  od kukuruznog brašna, a tročlano povjerenstvo u sastavu: Stjepan Kos, izaslanik župana BBŽ, Gordana Horvat, upravni referent i Marija Kanjski, umirovljenica, izabralo je tri najbolja proizvoda uzimajući u obzir izgled, okus i miris.

Treća mjesto pripalo je HELENI VANJEK,  učenici 2. razreda programa kuhar, koja je pripremila KURUZNICU.

Drugo mjesto osvojio je ANTONIO STAREŠINIĆ, učenik 2. razreda programa kuhar s KUKURUZNIM MUFFINIMA S KAKAOM.

Prvo mjesto osvojila je ROZA ATLIJA koja je pripremila TORTU OD KUKURUZNOG BRAŠNA.

Svi posjetitelji su nakon konzumacije kukuruza i odloženog otučka na za to predviđeno mjesto, od predstavnika Zadruge dobili listiće s brojevima za sudjelovanje u tomboli čija je glavna nagrada bio usisavač, donacija Komunalca d.o.o.

Donatori i sponzori 10. Kukuruzijade su:

BC Institut Osijek,

Komunalac d.o.o., Grubišno Polje

AGRODOM ILE d.o.o.,

Cvjećarski obrt „Ivančica“,

Centar za kulturu i informiranje dr. Franjo Tuđman, Grubišno Polje,

Gradska knjižnica Mato Lovrak Grubišno Polje,

Croatia osiguranje d.d. Grubišno Polje,

Fast food „Dražen“, Komunalac d.o.o.,

Flagor d.o.o., Grubišno Polje,

OPG „KOBRA“ Grubišno Polje,

Tekstilni obrt – užar Stjepan Novak Grubišno Polje,