Sv. Nikola

Autor: Administrator , 8. 12. 2015.

Obilježavanje sv. Nikole

Dana 7. prosinca 2015. godine, učenici i nastavnici naše Škole obilježili su dan zaštitnika djece i pomoraca te velikog biskupa sv. Nikole.

Prema narodnom vjerovanju, činio je i čudesa. Poput Isusa smiruje uzburkano more i zato je zaštitnik mornara. Svojim blagoslovom ozdravlja dijete kojem je zapela riblja kost u grlu, te ga nazivamo i zaštitnikom djece. U svom životu uvijek se borio protiv nepravde i za ljubav prema bližnjemu u kojem je prepoznavao Boga.

Uz prigodan plakat naših učenica 3.a razreda pripremljene su i šibe ukrašene po mašti naših učenika. Radionice su se odvijale u knjižnici pod vodstvom knjižničarke Ene Javor te u učionicama poljoprivrede pod vodstvom nastavnika Zorana Jančara. Učenice su podjelile šibe svim djelatnicima Škole.

Sv. Nikola se obilježava svake godine 6. prosinca. Postoji legenda o njegovom djelovanju koja ima dva različita završetka. U blizini roditeljske kuće sv. Nikole, živio je čovjek koji je imao veliko boatstvo no izgubivši svoju carsku službu, izgubio je i to bogatstvo te postao siromašan. Imao je tri kćeri koje su se željele udati, ali kako nije imao novca, nije im mogao priuštiti vjenčanje te je odlučio trgovati ljepotom i mladošću svojih kćeri. Sv. Nikola nekako je doznao za tu odluku nesavjesnog oca pa uzme vrećicu, napuni je zlatnicima, umota u platno i, prišuljavši se noću potajno do kuće, ubaci zlatnike kroz prozor. Otac djevojaka pronašao je novac ujutro te shvatio da mu je to dovoljno kako bi jednu kćer udao pa to i učini. To se dogodilo i drugoj kćeri. No završetak legende ima dva kraja. Prvi je da je otac htio upoznati dobrotvora koji mu daje novac te ga noćima čekao i napokon dočekao. Uspio ga je prepoznati i iako ga je Nikola molio da nikome ne govori o tome, on je razglasio radosnu vijest. Drugi završetak glasi ovako: Nikola je primjetio oca kako čeka pa nije htio novac ubaciti kroz prozor nego kroz dimnjak. No kako su se kod ognjišta sušile čarape, zlatnici su pali u njih. To objašnjava zašto se pokloni za sv. Nikolu stavljaju u čarape ili čizmice.

Leona Ringel 1.C