Zagrli za Guinness, zagrli za rijetke

Autor: Administrator , 28. 2. 2016.

„Zagrli  za Guinness, zagrli za rijetke“

Učenici 2.A, 2.C i 3.C razreda su 26.veljače 2016. godine uključili se u kampanju Hrvatskog saveza za rijetke bolesti  Zagrli za Guinness, zagrli za rijetke, kojom će se pokušati oboriti svjetski rekord u broju prikupljenih fotografija zagrljaja i tako kreirati najveći online album fotografija na svijetu.

Cilj kampanje je upoznati javnost s potrebama i problemima osoba koje boluju od rijetkih bolesti. Rijetke bolesti su one bolesti koje se javljaju na manje od 5 pojedinaca na 10 000 stanovnika. U Europi od njih boluje oko 6-8% cjelokupne populacije, a samo u Hrvatskoj je riječ o brojci od 250 do 340 tisuća hrvatskih građana. U Hrvatskoj prema procjenama više od 250 tisuća osoba boluje od neke rijetke bolesti.

Cijela Hrvatska i još devet drugih zemalja priključila se ovoj kampanji i u „Tjednu zagrljaja“ (21. do 27. veljače) će pokušati prikupiti više od 108 121 fotografiju, koliko iznosi sadašnji svjetski rekord.

Zagrljaji oslobađaju oksitocin, hormon koji tjera ljude da se osjećaju sigurno te koji snižava razine kortizola, čime se smanjuje stres, tjeskoba i usamljenost.

Nina Plažanin, dipl.psih.-prof.