Autor: Administrator , 27. 4. 2016.

ZAVOD ZA JAVNO ZDRAVSTVO BJELOVARSKO - BILOGORSKE ŽUPANIJE

Odjel za zaštitu mentalnog zadravlja i prevenciju ovisnosti

PROJEKT „BUDI SVOJ“

Projekt „Budi svoj“ u srednjim školama provodi Zavod za javno zdravstvo, Odjel za zaštitu mentalnog zdravlja i prevenciju ovisnosti Bjelovarsko-bilogorske županije u suradnji s dvije partnerske udruge: Klubom liječenih alkoholičara Bjelovar i Bjelovarskim centrom za razvoj civilnog društva. Potporu projektu dala je Bjelovarsko-bilogorska županija, a  sredstva za projekt su osigurana temeljem Natječaja Ureda za suzbijanje zlouporabe droga Vlade Republike Hrvatske, Ministarstva zdravlja i Ministarstva socijalne politike i mladih.

Projekt „Budi svoj“ uključuje preventivni program i usmjeren je na sprječavanje nastanka različitih vrsta ovisnosti među mladima i smanjenje zdravstvenih i socijalnih rizika vezano za ovisnost i ovisničko ponašanje, a ove godine provodi se u tri dijela: radionica s učenicima prvih razreda, radionica s roditeljima učenika prvih razreda i radionica s nastavnicima i stručnim suradnicima srednjih škola.

Radionice s učenicima prvih razreda provedene su 20. travnja 2016. godine, a u radionicama za učenike sudjelovali su učenici prvih razreda naše Škole, programi opće gimnazije, tehničar za računalstvo, konobar, kuhar, poljoprivredni gospodarstvenik, automehatroničar i instalater kućnih instalacija. Prije početka rada, goste je pozdravio pedagog Ivan Čegec naglašavajući važnost prevencije svih vrsta ovisnosti i rizičnog ponašanja. Radionice s učenicima provela je psihologinja Renata Hunjadi Brzović, prof., na kojima su razgovarali o sredstvima ovisnosti i oblicima ovisničkog ponašanja te vježbali prepoznavanje vlastitih potreba. Cilj ovih radionica je stvaranje pozitivne slike o sebi, kreiranje zdravih i kvalitetnih životnih vrijednosti uz poticanje kvalitetnog provođenja slobodnog vremena. Učenici su bili aktivni i rado su surađivali, a kao podsjetnik na ovaj dan, podijeljene su im i majice s logom projekta.

Dana 27. travnja 2015. u dvorani Centra za kulturu i informiranje dr. Franjo Tuđman održana je radionica s roditeljima učenika prvih razreda. Roditeljima se obratio pedagog Ivan Čegec te izrazio žaljenje što kvalitetna i edukativna tema poput ove nije naišla na veći odaziv roditelja. Roditelji su imali priliku sudjelovati na predavanju kojim ih se nastojalo potaknuti na jačanje roditeljskih vještina, vještina komunikacije s djetetom, na ojačavanje odnosa dijete - roditelj i izgradnju kvalitetnih i poticajnih odnosa unutar obitelji i u široj socijalnoj zajednici. Predavanja za roditelje vodile su Iva Manestar Hlebec, dr. med., spec. psihijatrije i psihologinja Renata Hunjadi Brzović, prof. Iako su se odazvali u malom broju, nazočni roditelji aktivno su surađivali i izrazili zadovoljstvo ovakvim načinom rada te potrebu za većim brojem dodatnih tema s područja odgoja kroz koje bi roditelje educirali stručnjaci.

Projekt „Budi svoj“ bit će potpuno realiziran do kraja svibnja 2016. kada će stručna suradnica - predavačica Ornela Malogorski održati radionicu s nastavnicima i stručnim suradnicima u našoj Školi o prepoznavanju rizičnih ponašanja i podršci nastavnicima u svakodnevnom radu s adolescentima i njihovim roditeljima.

Grubišno Polje, 28. travnja 2016.                                                                Ivan Čegec, prof.