Izvannastavne aktivnosti

Autor: Administrator , 29. 8. 2016.

USPJEŠNA I 11. KUKURUZIJADA

Učenička zadruga „Kockavica“ Srednje škole Bartola Kašića u suradnji s Gradom Grubišno Polje, Centrom za kulturu i informiranje „Dr. Franjo Tuđman“ i Turističkom zajednicom Grada već jedanaestu godinu zaredom organizira Kukuruzijadu - manifestaciju rada, kulture i tradicije.

Ovo je tradicijsko okupljanje u čast radu, maru, entuzijazmu, a posebno u čast kukuruzu, namirnici čiju slast i hranjivost želimo ponovno popularizirati, a jela spremljena od kukuruznog brašna ponovno vratiti na naše stolove. Mnogi nisu osjetili opojni miris i izvanredni okus kukuruznog kruha, kukuruznice s vrhnjem, dizane kukuruznice s pekmezom od šljiva, kukuruzne kaše kuhane na mlijeku ili vodi pripremljene na slatko ili slano, žganaca te mnogih drugih pripravaka od kukuruzna brašna.

Zahtjevne pripreme i samu provedbu programa Kukuruzijade obavili su dragovoljnim radom naši vrijedni zadrugari – učenici i radnici Škole, partneri i prijatelji Zadruge i Škole, volonteri Grada, roditelji i naš ravnatelj osobno.

Program Kukuruzijade vodile su naše nastavnice Ana Ivšić i Sandra Tuček.

Posjetitelje Kukuruzijade pozdravio je naš ravnatelj Jozo Matošević s naročitom pažnjom Gradonačelnika sa gostima: Predstojnicu Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Područnog ureda Bjelovar Ružu Hrga, Saborskog zastupnika Miru Totgergeli i Zastupnicu Republike Hrvatske u Europskom parlamentu u Briselu, Ivanu Maletić.

Zahvalio je zadrugarima, roditeljima učenika, Gradonačelniku suorganizatoru i partnerima UZ Kockavica na trudu, za organizaciju i provedbu 11. Kukuruzijade. Zahvalio je i svim nazočnima na posjetu sa željom za ugodno druženje.

Gradonačelnik je pohvalio projekt Kukuruzijade i rad učenika i nastavnika, zaželio da se tradicija Kukuruzijade održi još mnogo godina te pozvao Ivanu Maletić, hrvatsku zastupnicu u Europskom parlamentu, da se obrati nazočnima.

U izlaganju gospođe Maletić pohvalno je naglašena bezrezervna suradnja Škole s Gradom i Županijom, ažurno uvođenja modernih dualnih programa strukovnog obrazovanja po bavarskom modelu i digitalno jednu od najmodernije spremnih, opremljenih škola s propisano obrazovanim nastavnicima. Istaknula je redovito uključivanje škole u brojne samostalne i partnerske projekte za financiranje iz sredstava europskih fondova.

Posebno je primijetila Kukuruzijadu kao odličan uzor obrazovnog procesa s konkretnom primjenom stečenog znanja i vještina u realnom sektoru, usmjerenog konkretnom znanju i zaposlenju, što je moderni dualni sustav obrazovanja koji se već desetljećima primjenjuje u Bavarskoj. Poticajno je uputila na usavršavanje u poljoprivredi jer niti jedna država nije jaka ako nije obrađen svaki pedalj njezine zemlje. A to je moguće samo zahvaljujući educiranim mladim ljudima kao u Grubišnom Polju.

Dipl. ing poljoprivrede, nastavnik meritus naše škole i jedan od utemeljitelja Kukuruzijade, Miroslav Kobra ukazao je na zanimljive činjenice o kukuruzu te na njegovu važnost u ishrani čovjeka.

Župnik Većeslav Magić izmolio je Očenaš i blagoslovio sve nazočne, kukuruz i proizvode od kukuruza koje smo i blagovali.

Priredbu nam je uljepšao nastup mažoretkinja Grada Grubišno Polje pod vodstvom Adrijane Župljanin, nastup Folklornog ansambla Centra za kulturu i informiranje „Dr. Franjo Tuđman“ te nastup bivših učenika naše škole i njihovih prijatelja, okupljenih u tamburaškom sastavu „Takt“ iz Grubišnoga Polja.

Na Kukuruzijadi, osim središnjeg događaja, kuhanja i podjele posjetiteljima na degustaciju oko 1500  klipova kukuruza šećerca, organizirani su izložba i degustacija domaćih proizvoda od kukuruza, kulturno-umjetnički i zabavni program te tombola.

Najmlađi posjetitelji uživali su u pripremljenim igrama (brzo jedenje kukuruza, runjenje kukuruza, nošenje kukuruza u žlici i slaganje stogova od kukuruzovine) u kojima su pokazali svoju brzinu i spretnost.

Na ovogodišnjoj smo Kukuruzijadi imali priliku isprobati 9 proizvoda od kukuruza, a tročlano povjerenstvo u sastavu: Ivana Maletić, hrvatska predstavnica u Europskom parlamentu, Ruža Hrga, predstojnica bjelovarskog Zavoda za zapošljavanje i Zlatko Mađeruh, gradonačelnik Grubišnog Polja izabralo je tri najbolja proizvoda uzimajući u obzir izgled, okus i miris.

Treća mjesto pripalo je HELENI VANJEK,  učenici 2.a razreda obrazovnog programa kuhar, koja je pripremila KUKURUZNI MUFFIN.

Drugo mjesto osvojila je LEONORA ĐUROVIĆ., učenica 2.a razreda obrazovnog programa konobar, koja je pripremila PJEŠČANE PRUGE

Prvo mjesto osvojio je BOJAN NJEŽIĆ, učenik 2.a razreda obrazovnog programa kuhar s TORTOM OD KUKURUZNOG BRAŠNA koja je oduševila naše Povjerenstvo.

Svi su posjetitelji nakon konzumacije kukuruza i odloženog otučka na za to predviđeno mjesto dobili listiće s brojevima za sudjelovanje u tomboli.

Ciljevi ovoga projekta su podsjetiti sudionike na važnost korištenja kukuruza u ishrani ljudi, stvaranje radnih i ekoloških navika učenika te promocija obrazovnih programa naše Škole i Učeničke zadruge „Kockavica“.

Donatori i sponzori 11. Kukuruzijade su:

AGRODOM ILE d.o.o.
Croatia osiguranje d.d. Grubišno Polje,
Fast food „Dražen“,
Cvjećarski obrt „Ivančica“,
BC institut Osijek,
Davor Herout - trgovina „Anita“
Poljoprivredna apoteka „AHAC“ Grubišno Polje,
CIK Grubišno Polje,