I u mom gradu Vukovar svijetli

Autor: Administrator , 20. 11. 2016.

UČENICI SREDNJE ŠKOLE BARTOLA KAŠIĆA U OBILJEŽAVANJU  DVADESET I PETE GODIŠNJICE  VUKOVARSKOG STRADAVANJA

Drugi razredi Srednje škole Bartola Kašića Grubišno Polje sudjelovali  su  i ove godine u kvizu o Domovinskom ratu  pod nazivom „ Znajući prošlost u sigurniju budućnost „ koji se održava već dvanaest godina u organizaciji Udruge dragovoljaca Domovinskog rata Bjelovarsko-bilogorske županije, Ministarstva branitelja RH te Bjelovarsko-bilogorske županije.

Nagrada za najbolji uspjeh u znanju bio je odlazak u Vukovar  18. studenog 2016. godine na cjelodnevno studijsko putovanje. Učenici  2.C, 2.E  i 2. B razreda sudjelovali su u ovom nagradnom putovanju.

Prema predviđenom protokolu sudjelovali smo u Koloni sjećanja  pod geslom „Vukovar, mjesto posebnog pijeteta“ koja je kretala od vukovarske bolnice do Memorijalnog groblja žrtava Domovinskog rata. Ove godine je dvadeset i peta godišnjica vukovarskog stradavanja te su naši učenici bili sudionici kolone sjećanja između 120 000 ljudi iz cijele Hrvatske i izvan nje.

Na Memorijalnom groblju prošetali smo alejama i pogledali mjesto gdje je ekshumirano  938  tijela. To je dosad najveća masovna grobnica u Europi nakon Drugoga svjetskog rata. Mjesto masovne grobnice je nakon ekshumacije obilježeno postavljenjem 938 bijelih mramornih križeva, a groblje je podijeljeno u tri dijela:

Aleju poginulih hrvatskih branitelja,

Aleju umrlih hrvatskih vojnih invalida Domovinskog rata i

Aleju civilnih žrtava iz Domovinskog rata.

Uslijedio je posjet Spomen domu Ovčara koji predstavlja vrijeme i mjesto stradanja 261 žrtve srpske agresije koje su dovedene iz Vukovarske bolnice te mučki ubijene. U spomen na žrtve Ovčare hangar u koji su žrtve dovedene pretvoren je u Memorijalni centar.

Posjetili smo i  muzejski prostor – Vukovarska bolnica 1991. koji je vjerodostojan svjedok ratnih zbivanja jer je prostor ostao isti kao i 1991. godine, dok  uz pomoć multimedijalnih prikaza i lutaka atomsko sklonište ostavlja poseban dojam.

Svake godine sve više učenika naše škole ima želju posjetiti Vukovar, mnogi bi htjeli ići ponovno.

Monika Vojvodić Andričević,prof. mentor