Dvodnevna ekskurzija

Autor: Franka Frančešević, 7. 6. 2018.

DVODNEVNA EKSKURZIJA  UČENIKA U BUDIMPEŠTU

Prepuni uzbuđenja, uz pozdrave naših roditelja započeli smo svoju dvodnevnu pustolovinu u smjeru raskošne ljepotice na Dunavu. Polazak je organiziran u 06:00 sati sa školskog parkirališta u pratnji nastavnice Monike VojvodićAndričević i Vanese Prister Švarc. Na našem putovanju sudjelovale su i nastavnice Branka Bakić, Kristina Vrbicki, Anita Vodvarka i ravnateljica Ana Ivšić. Nakon što smo stali na virovitičkom autobusnom kolodvoru, gdje se ukrcala manja grupa učenika, nastavili smo slijediti miris Dunava. Prva destinacija koju smo posjetili bilo je brdo GELLERT gdje smo napravili nekoliko zajedničkih fotografija i opijeni prekrasnim pogledom na veličanstvene skulpture udarili nekoliko ludih selfija. Spustivši se u PEŠTU malo smo zalutali u velikoj BAZILICI SV. STJEPANA gdje se nalazi desna ruka prvog mađarskog kralja. U autobusu je bilo prilično vruće stoga su nam šetnja i slobodno vrijeme priuštili odmor i uživanje u hladu prekrasnih parkova, trgovina, svježini fontana, ali i mirisu ukusne hrane. Naš turistički vodič šapnuo nam jekako je Budimpešta i prije nekoliko desetljeća bila oaza mira i turističko odredište brojnim glazbenim zvijezdama. Ljepota grada Budimpešte, okupanog u suncu, najizrazitija je ako ju promatrate sa svojim znatiželjnim frendovima iz staklene kabine velikog panoramskog kotača. Pojedincima omiljeni dio dana bio je zapravo dolazak u naš hostel, gdje smo ostavili svoje stvari i nakon kratkog osvježenja krenuli utažiti glad finim rižotima, šniclama, umacima i na kraju hladnim desertima. Njam! U 20:00 satislijedila je večernja vožnja brodom po svilenom Dunavu uz romantične note i ludo mahanje turistima na susjednim brodicama. Bilo je prerano za spavanje te smo skoknuli popiti nekoliko voćnih koktela i oko 22:00 sata vratili se u svoje sobe. Drugog dana, zasićeni Nutellom na kruhu i vrućim mlijekom prošli smo cijeli GRADSKI PARK u kojem je smještena cijela povijest Budimpešte. TRG HEROJA osmišljen je kronološki kao niz skulptura najutjecajnijih osoba koje su uvelike utjecale na mađarsku i hrvatsku povijest. Ušli smo u zagrljaj dvorca VAJDAHUNYAD, slušali priče o njemu te saznali da je sagrađen u 19. stoljeću po uzoru na istoimeni dvorac u Transilvaniji. Obišli smo PARLAMENT i zakoračili u BUDIM gdje se skriva MATIJAŠEVA CRKVA, RIBARSKE KULE iKRALJEVSKA PALAČA. Najsimpatičniji bili su svečani  konji  koji su marširali ulicama i statični vojnici u svojim smeđim odorama. Kupili smo suvenire, privjeske, autiće, magnete i naravno puno, puno vode jer smo kretali na put prema našoj Hrvatskoj. Posljednje odredište bilo je MAĐARSKO MORE-JEZERO BALATON gdje smo umočili svoja stopala i promatrajući labudove shvatili da su se i naše nogavice također osvježile. Još nekoliko kupljenih igračaka nije naštetilo. Uz Prljavce i kartanje prešli smo granicu i sretno stigli u naše Grubišno Polje.

Nika Andričević, 1.C

Više fotografija pogledajte u FOTOGALERIJI.