Obilježen Dan škole

Autor: Administrator , 5. 3. 2010.

ŠIRENJE VIDIKA NA IZVORIMA NOVIH SPOZNAJA

Dana 2. ožujka 1992. godine Povjerenik Vlade RH za Grubišno Polje preimenovao je tadašnji Centar za usmjereno obrazovanje u Srednju školu Bartola Kašića. Taj datum odabran je za obilježavanje Dana škole, a svake ga godine proslavljamo prvi petak nakon 2. ožujka.

I ove godine učenici i nastavnici naše škole zajedno s gostima  obilježili su 18. godišnjicu naslovljavanja škole imenom hrvatskoga jezikoslovca i isusovca Bartola Kašića i to, kao i do sada, radno i slavljenički. Prema projektu “Širenje vidika na izvorima novih spoznaja” u školi je kroz tri nastavna sata održano četrnaest predavanja s temama koje su učenici sami odabrali.

Odabrane teme su:

1. Spolnost

- Prim. Tvrtko KOVAČEVIĆ, dr. med., spec. ginekolog iz Opće bolnice Virovitica

2. Spolno prenosive bolesti

- Matko LIJIĆ, dr. med., spec. ginekolog iz Garešnice

3. Ekološka poljoprivreda, ekološka hrana

- Mr. sc. Marija ŠEVAR, načelnica Odjela za integralnu i ekološku poljoprivredu HZPSS

4. Anoreksija i bulimija - poremećaj prehrane

- Biserka VIRAG, prof. biologije - mentorica iz Gimnazije Daruvar

5. Flora i fauna bilogorskog kraja

- Tanja HORAČEK, prof. biologije i kemije iz SŠ Bartola Kašića Grubišno Polje

6. Teorija zavjere

- Jozo MATOŠEVIĆ, prof. povijesti iz SŠ Bartola Kašića Grubišno Polje

7. Kako se osloboditi stresa

- Senka BOŽIĆ, prof. psihologije iz SŠ Bartola Kašića Grubišno Polje

8. Tjuning automobila/motora-dotjerivanje-"nabrijavanje"

- Marin GROSS, Hrvatske šume - Šumarija Veliki Grđevac

9. Kamo poslije srednje škole?

- Ružica HRGA, dipl. iur., Hrvatski zavod za zapošljavanje Područne službe Bjelovar

10. Kako otvoriti posao nakon srednje škole

- Josip RENIĆ, Predsjednik Obrtničke komore Bjelovarsko-bilogorske županije

- Goran GRGIĆ, Dopredsjednik Obrtničke komore Bjelovarsko-bilogorske županije

11. Ovisnosti

- Ornela MALOGORSKI, psihologinja, Hrvatski zavod za javno zdravstvo Bjelovar

12. Alkohol

- Vanesa PRISTER, prof. sociologije iz SŠ Bartola Kašića Grubišno Polje

13. Nikola Tesla i primjena računala u proizvodnom procesu

- Zvonimir POPOVIĆ, dipl. ing. elektrotehnike, HEP - Elektra Bjelovar

- Ivan NIKOLIĆ, dipl. ing. elektrotehnike, HEP - Elektra Bjelovar

14. Vojska - profesionalno služenje - mogućnost aktiviranja nakon srednje škole

- Branko MILOŠ, satnik HV,voditelj Odsjeka za promidžbu i ljudske resurse Ministarstvo obrane RH

- Domagoj BOGOVIĆ, natporučnik HV

- Miro CRNČEVIĆ, poručnik HV

- Marijan PERŠIN, narednik HV

U sklopu proslave Dana škole svečano je u školskom dvorištu otkriven spomenik Bartolu Kašiću kojeg je izradio umjetnik Zvonko Dangubić, invalid Domovinskog rata. Spomenik je izrađen od trupca hrasta lužnjaka iz grubišnopoljske šumarije na likovnoj koloniji povodom Marinja 2009., a u organizaciji i pod pokroviteljstvom Turističke zajednice grada Grubišnog Polja. Postolje za spomenik izradili su učenici, članovi graditeljske sekcije Učeničke zadruge Kockavica, a cvjetni aranžman koji je ukrašavao spomenik izradili su naši cvjećari. Spomenik su otkrili naš ravnatelj Jozo Matošević i gradonačelnik Zlatko Mađeruh.

Ravnatelj je pozvao sve prisutne u obilazak školske radionice i školskih praktikuma, upoznao ih s uvjetima rada, mogućnostima i aktivnostima škole.

Obilježavanje Dana škole nastavljeno je u Centru za kulturu i informiranje „Dr. Franjo Tuđman“ nastupom školske Ritmičke skupine, školskog glazbenog sastava „Nema smisla“ te predstavom Dramske družine „Bilogorska ljubav i biciklo“. Nakon nastupa navedenih skupina ravnatelj je podijelio priznanja i nagrade učenicima i nastavnicima za ostvarene izvanredne rezultate na natjecanjima.

U hotelu «Bilogora» održana je evaluacija Dana škole, dodjela potvrda i zahvalnica predavačima na održanom predavanju. Članovi Nastavničkog vijeća i predavači analizirali su rezultate ankete provedene među učenicima nakon odslušanih predavanja. Rezultati ankete pokazali su zadovoljstvo učenika organizacijom Dana škole i predavačima te kako učenici smatraju da će teme koje su slušali imati više utjecaja na njihov profesionalni izbor i veću angažiranost na nastavi. Teme koje su predložili za slijedeći Dan škole jesu budućnost motornih vozila i borilački športovi.

Prim. Tvrtko Kovačević, dr. med., izrazio je svoje zadovoljstvo načinom na koji proslavljamo Dan škole rekavši kako je naša sredina izvrstan inkubator za buduće velike stručnjake. Poželio nam je uspjeh u budućem radu izrazivši spremnost osobno sudjelovati i doprinijeti napretku.

Također je mr. sc. Marija Ševar, načelnica Odjela za integralnu i ekološku poljoprivredu, izrazila zadovoljstvo organizacijom i sudjelovanjem u proslavi.

I nekoliko je profesora naše škole biranim riječima izrazilo opće zadovoljstvo.

Na kraju protokola ravnatelj je pozvao uzvanike i radnike škole na zajednički ručak pa smo uz jelo i razgovor nastavili ugodno druženje.