Učenička zadruga Kockavica

Autor: Administrator , 26. 5. 2010.

Končanica, 25. svibnja 2010.

MEĐUŽUPANIJSKA SMOTRA UČENIČKIH ZADRUGA

Dana 25. svibnja 2010. naša je učenička zadruga Kockavica sudjelovala na 22. Međužupanijskoj smotri učeničkih zadruga Bjelovarsko-bilogorske i Virovitičko-podravske županije koja se održavala u Češkoj osnovnoj školi Josipa Ružičke u Končanici. Na smotri je, uz našu Kockavicu, sudjelovalo još 12 zadruga – 11 zadruga osnovnih škola i učenička zadruga SŠ Pitomača.

Predstavljale su nas cvjećarska, strojarska i graditeljska sekcija, a izložbeni smo prostor ukrasili starinskim predmetima.

Naši su cvjećari na izložbenom prostoru izlagali i izrađivaliukrasne vaze od novinskog papira, zidari su predstavili podmetače, bedževe, ukrase za zid, zdjelice za lučice, a strojari su izložili stalke za bor i svjećnjake. Sve su te predmete naši zadrugari izrađivali na kreativnim radionicama tijekom školske godine.

Učenici koji su sudjelovali na smotri su Petra Ramadan i Mergim Sahiti u pratnji nastavnika Sanje Živković i Miroslava Kobre.

S nama je bio i naš ravnatelj Jozo Matošević koji je istaknuo veliki trud domaćina,  susretljivost i kvalitetu organizacije na kojoj im mogu zavidjeti druge škole.

Povjerenstvo za vrednovanje rada učeničkih zadruga je za okruglim stolom istaknulo da je prema kriterijima izvršilo vrednovanje rada učeničkih zadruga. Istovremeno su istaknuli i da propisani kriteriji nisu dostatni pa su se rukovodili činjenicom da nije u redu da za daljnje natjecanje budu predložene i osnovnoškolska i srednjoškolska zadruga iz iste županije.

Za Državnu smotru su predložene osnovnoškolske učeničke zadruge s područja Bjelovarsko – bilogorske županije a slijedom ranije iznijetog, činilo im se logičnim da srednje škole predstavlja učenička zadruga s područja Virovitičko – podravske županije.

Za okruglim stolom ravnatelj je istakao nezadovoljstvo načinom rada Povjerenstva. Ocijenio je neprihvatljivim način predlaganja srednjoškolskih učeničkih zadruga naglasivši da naša srednjoškolska zadruga ne može i ne smije biti talac uspješnog rada osnovnoškolskih zadruga naše županije. Inzistirao je da na Državnu smotru odu najbolji. Zahtijevao je dosljednu primjeni propisanih kriterija. Ocijenio je da subjektivni pristup Povjerenstva šalje poruku da nema svrhe više nastupati na ovakvim smotrama što svakako nije cilj naše zadruge. Podsjetio je Povjerenstvo da je naš je izložbeni prostor pohvalilo ali ga iz navedenih razloga nije adekvatno vrjednovalo.

Ovakvim, subjektivnim vrjednovanjem, smatra da predstavljanje na sajmu gubi daljnji smisao.

U daljoj raspravi uočeno je da se Povjerenstvo uopće nije informiralo o radu učeničke zadruge „Kockavica“. Nisu im bile poznate činjenice o brojnosti aktivnog članstva, broju sekcija, nastupa na sajmova, proizvodima, priznanjima  i prvoj nagradi na natječaju za najbolji projekt „Zajedno za bolje“, pa je naš ravnatelj u znak prosvjeda napustio rad za okruglim stolom.