Učenička zadruga Kockavica

Autor: Administrator , 24. 9. 2010.

RADNI POSJET MAĐARSKE UDRUGE MIOK HaHe

UČENIČKOJ ZADRUZI KOCKAVICA

Učenička zadruga Kockavica Srednje škole Bartola Kašića Grubišno Polje bila je domaćin dvodnevnom radnom posjetu neprofitne udruge MIOK HaHe iz Pečuha 23. i 24. rujna 2010.

Susret je upriličen za dogovor o mežebitnoj prekograničnoj suradnji u aplikacijama europskim predpristupnim fondovima, u ovom slučaju: IPA – prekogranična suradnja, nakon osiguranja troškova suradnje MIOK-u iz proračuna Mađarske vade.

Koordinator susreta i prevoditelj je bio Đuso Dudaš, predsjednik Hrvatske samouprave Šeljin i dopredsjednik Hrvatske manjinske samouprave u Mađarskoj.

Zadružni odbor i voditelji sekcija su detaljno pripremili sastanak u kojemu su sudjelovali: predstavnica učenika zadrugara Valentina Filak, predstavnici roditelja, suosnivača Grada i Škole.

O temi sastanka i očekivanjima, medijima su govorili učenica Valentina Filak i ravnatelj / predsjednik Zadružnog odbora, Jozo Matošević.

U četvrtak, 23. rujna, goste iz Mađarske smo dočekali ispred škole. Prvi sastanak održan je u učionici autoškole gdje smo upoznali članove neprofitne udruge MIOK HaHe s ravnateljem, Zadružnim odborom,  nastavnicima, gradonačelnikom Zlatkom Mađeruhom i njegovim dogradonačelnicma Ivom Martinovićem i Brankom Kašićem te suradnicom Gradonačelnika za predpristupne fondove iz Gradske uprave Mirjanom Starčević . Ravnatelj, Gradonačelnik i Dogradonačelnici su se obratili nazočnima s izrazima dobrodošlice gostima.

Predstavljanje naše Zadruge započelo je prezentacijom informatičke sekcije u kojoj su prikazane aktivnosti, mogućnosti i stvaralaštvo zadrugara, nagrade, priznanja i sudjelovanje na brojnim sajmovima.

Ravnatelj je istaknuo dobrovoljnost rada i članstva u Kockavici, pomoć i donacije u proizvodima i radu socijalno potrebnim, Udruzi za inkluziju, Dječjem vrtiću, Udruzi Čeha, Udruzi Mađara i drugim neprofitnim ustanovama i udrugama, poboljšanje uvjeta rada u školi te redovito partnerstvo Gradu za Javne radove.

Nakon zajedničkog ručka ponovno smo se okupili u prostoru autoškole gdje je predstavnica MIOK HaHe prikazala prezentaciju o njihovim aktivnostima. Cilj i program njihove fondacije je pomaganje osobama u nepovoljnom položaju (etničke skupine, žene i muškarci iznad 40 godina koji teško pronalaze posao, mladi koji nisu završili školovanje). Fondacija je osnovana 2005., vodi je deveteročlani kuratorij. Udruga MIOK HaHe ima radi na tri ciljana projekta: nastava, zapošljavanje i socijalno zbrinjavanje. Surađuju s raznim organizacijama  (policija, zavod za zapošljavanje, socijalna skrb). Očekuju da se ovaj program  aktualizira i u našoj školi.

Nakon predstavljanja udruge MIOK ravnatelj je ukazao da se programi obrazovanja i osposobljavanja odraslih rade u okviru škole. Suradnja u ovim poslovima zahtijeva partnerstvo sa školom a ne s Kockavicom.

Zapošljavanje i socijalno zbrinjavanje su u djelokrugu rada Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Centra za socijalnu skrb te državnih i privatnih agencija i udruga.

Druženje s gostima nastavili smo u etno kući Zajednice Mađar u Grbavcu gdje nam je domaćin bio  Šandor Toth, predsjednik Županijske Zajednice Mađara. Pridružio nam se i predstavnik za zapošljavanje u udruzi MIOK.

Drugi dan druženja počeo je s detaljnim predstavljanjem Kockavice. Nastavnici, voditelji sekcija i učenici su pokazali partnerima opremu, praktikume, aktivnosti i proizvode te objasnili ciljeve svojih aktivnosti. U predstavljanju su sudjelovali: tajnica Kockavice Sendi Cisar, prof., voditelj poljoprivredno – prehrambene  sekcije Miroslav Kobra, dipl. ing., suradnica poljoprivredno – prehrambene  sekcije, Ružica Bobičić, prof., voditelj strojarske sekcije Ivan Novak, dipl. ing., voditelj elektroničke sekcije Mario Palikuća, ing., voditelj informatičke sekcije Ivica Špoljarić, ing., voditeljica cvjećarske sekcije, Sanja Živković, dipl. ing., voditeljica novinarske sekcije Marina Markešić, prof., voditeljica graditeljske sekcije, Anica Ožeg.

Radnom sastanku u prijepodnevnim satima pridružila se programska i komunikacijska službenica IPA prekograničnog programa  Antonija Bedeniković iz Osijeka s partnerom iz Mađarske.

Iz izlaganje Antonije Bedeniković ravnatelj je primijetio da mi možda nismo najbolji partner za MIOK, jer propisi Europske unije dopuštaju iz županija koje nisu granične samo pridružene partnere. Naša županija nije granična pa bi se trebali zajedno potruditi pronaći prvog partnera iz granične županije s Mađarskom, a mi bi mogli biti pridruženi partner. S takvim statusom bi smo imali mogućnost participiranja u projektu s 20% za što nam treba suglasnost Osnivača a s obzirom na specifičnost našeg zahtjeva u projektu, i Ministarstva znanosti obrazovanja i športa. Osim toga, suglasnost osnivača nam je potrebna i zbog sudjelovanja u sufinanciranju projekta s 15% a realizaciju projekta dodatno otežava spoznaja da ga sami moramo financirati do izvedbe I. faze, što u naravi znači samofinanciranje koje bi platila EU nakon završetka projekta.

Da bi druženje s partnerima proteklo što ugodnije pobrinuli su se nastavnici Ivan Krajačić i Ivan Šoš s učenicima ugostiteljske sekcije Valentinom Filak, Danijelom Korošecom, Valentinom Banfić i Karolinom Šop koji su pokazali svoja umijeća na domjenku.

Dvodnevni program i druženje s gostima priveli smo kraju na zajedničkom ručku gdje je završnu riječ imao ravnatelj u kojoj se zahvalio gostima za ukazano povjerenje i vrijeme, učenicima i suradnicima za sudjelovanje i aktivan doprinos kvalitetnijem sadržaju sastanka, Đusi Dudašu za koordinaciju i prijevod, te je izrazio želju za konkretnijim dogovorima na slijedeća tri susreta a naročito na dolazećem, 21. i 22. listopada 2010.  u Pečuhu .

Marina Markešić, prof.