Učenička zadruga Kockavica

Autor: Administrator , 25. 10. 2010.

UČENIČKA ZADRUGA KOCKAVICA U POSJETU MAĐARSKOJ UDRUZI MIOK HaHe

U četvrtak, 21. listopada 2010. krenuli smo put Pečuha kako bi nastavili suradnju s MIOK HaHe.

Predstavnici fondacije MIOK HaHe dočekali su nas u hotelu AGOSTON, u kojem smo bili smješteni dva dana.

Prvog dana sastanak je održan u 12.00 sati u hotelskoj dvorani. Predsjednica fondacije  Ilona predstavila je još nekoliko novih članova koje nismo imali priliku upoznati prilikom njihovog posjeta Grubišnom Polju (bivša gradonačelnica-članica kuratorija, ravnatelj istočnog dijela Pečuha osnovne i srednje škole, voditeljica praktične nastave, referent za socijalne stvari u zakladi te voditelj programa za grafite).

Ravnatelj Srednje škole Bartola Kašića Grubišno Polje uz srdačne je  pozdrave domaćinima predstavio i predstavnike naše učeničke zadruge Kockavica (ravnatelj, predsjednik zadruge Kockavica Jozo Matošević, tajnica učeničke zadruge Sendi Cisar, dipl. oec., voditelj ugostiteljske sekcije Ivan Krajačić, voditelj informatičke sekcije ing.Ivica Špoljarić, voditeljica novinarske sekcije Marina Markešić, dipl. kroatolog, učenice ugostiteljske sekcijr Zadruge alentina Filak i Martina Martinović, predstavnica Grada Grubišno Polje Mirjana Starčević).

Predsjednica Ilona osvrnula se najprije na prvi sastanak te ukazala na razliku nastavnog programa između naše zadruge i njihove fondacije. Stoga je predložila sastavljanje zajedničkog programa kako bi obadvije strane bile zadovoljne. Direktna suradnja bi se trebala uspostaviti između dvije škole, a generator svega toga je fondacije koja raspisuje natječaj. Program razvitka treba sadržavati drugu infrastrukturu. U tom programu će sudjelovati mladi koji nemaju potrebno stručno znanje koje je potrebno za određenu struku, mladi koji zbog socijalnih razloga nisu završili školu i uključiti stručno usavršavanje koje postoji u tim školama. Cijeli program bi nazvali – druga šansa učenja. Uključen bi bio i nastavnički zbor. Njihova želja je na takav način surađivati i sa hrvatskom osnovnom školom.

Tip takvih škola nalazi se u istočnom dijelu Pečuha te postoji pet centara.

Ravnatelj Matošević je nakon izlaganja fondacije ukazao na neke probleme s kojima se susreće naša zadruga. U prvom redu, naš je zadatak pronaći posrednika između učeničke zadruge Kockavica i MIOK HaHe. Idealan partner odnosno posrednik između zadruge i MIOK HaHe bila bi Srednja škola Pitomača, koji su izrazili spremnost na takvu vrstu suradnje. Naš projekt bio bi izgradnja učeničkog doma. Sljedeći problem s kojim se susrećemo je situacija u hrvatskom društvu (zabrana zapošljavanja u javnim službama) te posjedovanje 15% vlastitih sredstava koje mi nemamo, već iza nas stoje Županija i Grad Grubišno Polje.

Članica kuratorija-bivša gradonačelnica grada Šeljina predložila je ako nemamo mlade koji nisu završili školovanje, potrebno je naći neku drugu ciljanu grupu te se pobrinuti za financijska sredstva. Nakon detaljno provedenog sastanka otišli smo na ručak te poslije sudjelovali u radionici zajedno s predstavnicima MIOK HaHe. Sadržaj radionice je bio jako zanimljiv i kreativan te nam je pomogao da se više upoznamo s potencijalnim partnerima. Večer nam je bila predviđena za razgledavanje grada Pečuha, a kako bi bolje upoznali grad i njegove znamenitosti pomogao nam je prevoditelj Đuso i ostali predstavnici fondacije.

Drugi dan susreta započeo je na zajedničkom doručku nakon kojeg smo krenuli u obilazak njihove škole. Glavnu riječ u predstavljanju škole imala je ravnateljica objasnivši da njihov program sadrži 9 razreda kojim se ostvaruje stručna edukacija u razdoblju 2009. – 2011. U programu sudjeluju polaznici od 14 – 25 godine. Uključuju se i učenici s posebnim potrebama i oni koji nisu završili osnovnu i srednju školu. Ovakav program je pokrenut u 15 škola diljem Mađarske. Odgojni program se odvija u školi, a odlazak na teren predviđen je jednom tjedno. Učenici dobiju sve potrebne bilježnice, knjige, olovke. Program vodi grupa od 4-5 pedagoga. Posebno je značajan rad u grupama, a tijekom nastave rade dva pedagoga. Izvođenje tog programa ostvaruje se kroz planiranje, realizaciju i reflektiranje svega što je odrađeno, a sadrži osam točaka: individualni razvoj svakog učenika, grupni rad, životni cilj, organiziranje izleta za učenike, izrada strategije, sudjeluju pedagozi i svi zaposlenici škole, povratak učenika koji su napustili taj program te realizacija razvojnog programa prema smjernicama.

Program sadrži učenje, matematiku, prirodoslovlje, društvo, sastavljanje životnog cilja, strani jezik, komunikaciju (mađarski jezik) i rad u stručnim grupama.

Struke koje postoje u tom programu su krojači, ugostitelji, vrtlari, zidari, keramičari i dr.

Nakon detaljnog objašnjenja rada škole, ravnateljica i ostali članovi fondacije pokazali su nam učionice određenih smjerova kako bismo vidjeli njihovu opremljenost.

Prije samog odlaska dogovoren je sljedeći sastanak u Grubišnom Polju 20. studenoga 2010. na gospodarskom sajmu sira. Domaćini su oduševljeno prihvatili poziv i zahvalili se na posjeti.

Predsjednik naše učeničke zadruge Kockavica Jozo Matošević zahvalio se u ime zadruge na lijepom i ugodnom druženju.

Marina Markešić, prof.