Sajam sira

Autor: Administrator , 21. 11. 2010.

Grubišno Polje, 20. i 21. studenoga 2010.

ODRŽAN 8. GOSPODARSKI SAJAM - SAJAM SIRA

Osmi Gospodarski sajam - Sajam sira održan je 20. i  21. studenog u Grubišnom Polju, na igralištu Srednje škole i u školskoj športskoj dvorani.

Uz  113 izlagača sudjelovala je i naša Učenička zadruga  Kockavica sa svojim proizvodima i uslugama i to: ugostiteljska i prehrambena sekcija, poljoprivredna sekcija, građevinska sekcija, strojarska, informatička i elektronička sekcija. Uz pedesetak učenika školu je zastupalo sedamnaest nastavnika s ravnateljem i dvoje ostalih radnika škole.

Uz nastup na izložbenom dijelu Sajma, naši učenici su vrlo uspješno predstavili školu i u zabavnom programu s Folklornim ansamblom CIK-a dr. Franjo Tuđman. U večernjim satima Dramska družina nastupila je u Noći kazališta.

Učenici i nastavnici ugostiteljske sekcije na Sajmu su poslužili ručkom sve nazočne posjetitelje i izlagače u školskim učionicama, a za objed se pobrinuo organizator, grad Grubišno Polje.

Prvog dana 8. Gospodarskog sajma Učenička zadruga ugostila je predstavnike mađarske fondacije MIOK HaHe i Srednje škole Pitomača.  Svrha sastanka bila je upoznavanje mađarske fondacije sa SŠ Pitomača i dalja priprema prekogranične suradnje na IPA projektu koja je dogovorena za 16. prosinca u Pečuhu.

Grubišnopoljski  gradonačelnik Zlatko Mađeruh održao je uvodni govor u kojem je srdačno pozdravio predsjednicu Vlade Republike Hrvatske Jadranku Kosor, ministra gospodarstva Đuru Popijača, ministra turizma Damira Bajsa, saborske zastupnice Karmelu Caparin, Đurđu Adlešič i Zdenku Čuhnil, župana Miroslava Čačiju sa dožupanima te sve izlagače i posjetitelje sajma.

Pozdrave je uputio i Bjelovarsko-bilogorski župan te naglasio da je cilj županije i dalje pomagati poljoprivrednicima kroz razne mogućnosti.

Sajam sira svečano je otvorila predsjednica Vlade Jadranka Kosor rekavši da će Vlada nastaviti poticati poljoprivrednu proizvodnju. Obilazeći izložbeni prostor, Predsjednica Vlade je degustirala proizvode naše zadruge i naših učenika.

Naš ravnatelj Jozo Matošević obišao je s gostima iz Mađarske i SŠ Pitomača  izložbeni prostor Sajma, nakon čega su imali dvosatni radni sastanak u učionici autoškole. Ravnatelj je dalje s gostima  posjetio  školsku siranu, gdje su gosti škole i proizvođači – izlagači sira pratili učenike u laboratorijskoj proizvodnji bilogorskog škripavca, o čemu ih je detaljno uputila voditeljica radionice Ružica Bobičić, dipl. ing. prehrambene tehnologije. Program Sajma sadržavao je i predavanja, stručne skupove, prezentaciju strojeva, smotru folklora i prezentacija kuhinja nacionalnih manjina.

Stručnjaci zagrebačke Agronomije nagradili su tri uzorka sira titulom šampiona sajma: Kvargl, OPG Juranić iz Velikog Trojstva u kategoriju sireva s dodatcima , domaće vrhnja OPG Jareš iz Donjih Sređana u kategoriji svježih sireva, vrhnja i sirnih namaza, Trapist -Marija zvijezda- iz Banjaluke u kategoriji polutvrdih i tvrdih sireva kojeg je predstavilo trgovačko poduzeće Livač iz Zagreba.

Dodijeljene su i nagrade za uređenje izložbenog  sajamskog prostora, a najbolje ocijenjen je OPG Magriž iz Kornića.

Drugog dana Sajma naši učenici i nastavnici su nastupili s pripremom Sekeli gulaša, u kategoriji jela nacionalnih manjina, a pripremu jela je sufinancirao Grad s 1000 kuna. Bili smo i domaćini  Hrvatskoj samoupravi grada Šeljina iz Mađarske koje je predvodio njihov predsjednik Đuso Dudaš, podpredsjednik Hrvatske manjinske samouprave Republike Mađarske.

Nakon predstavljanja kuhinje nacionalnih manjina i degustacija jela uslijedilo je zatvaranje sajma.