Terenska nastava za učenike osmaše iz okruženja

Autor: Administrator , 9. 3. 2011.

UPOZNAVANJA UČENIKA  OSMIH RAZREDA OSNOVNIH ŠKOLA GRUBIŠNOPOLJSKOG  OKRUŽENJA S MOGUĆNOSTIMA NASTAVKA ŠKOLOVANJA U  NAŠOJ ŠKOLI

DOLAZAK OSMAŠA IZ NOVE RAČE

U srijedu, 9.ožujka 2011. našu školu su posjetila dva razreda osmih razreda iz OŠ Nova Rača.

U sklopu terenske nastave, učenici su upoznati sa svim obrazovnim programima kao i s mogućnostima koje nudi nastavak školovanja u Srednjoj školi Bartola Kašića Grubišno Polje.

Predstavnici naše škole, nastavnici Ana Saratlija i  Ivan Novak, dočekali su goste iz Nove Rače na autobusnom kolodvoru u Grubišnom Polju u 9 sati.

Nakon kratkog upoznavanja sa  najzanimljivijim osobama i događajima iz grubišnopoljske povijesti, učenike u pratnji razrednice i pedagoga OŠ Nova Rača, domaćini su ugostili u prostorijama Vatrogasnog doma. Tamo su ih dočekali nastavnici ugostiteljskih programa, Ivan Krajačić i Ivan Šoš, koji su ih prezentacijom uveli u svijet kuhara i konobara.

Učenici su se mogli upoznati i s dijelom rekvizita koje u svom poslu koriste ugostitelji.

Učenici su surađivali i pokazali posebnu zainteresiranost za dio izlaganja koji se odnosio na osiguranu ljetnu praksu u Hotelu Zora u Primoštenu.

Slijedeća postaja učeničke terenske nastave bila je sama Srednja škola Bartola Kašića.

Učenike i njihove nastavnike pozdravio je ravnatelj škole Jozo Matošević. Svojim pozdravnim govorom  i prezentacijom približio im je mogućnosti nastavka školovanja u našoj školi. Učenici su kroz prezentaciju upoznati sa svim nastavnim programima u školi, kao i sa brojnim izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima.

Kratkim filmom o Kukuruzijadi, učenici su upoznati i sa radom učeničke zadruge Kockavica.

Učenici su sa nastavnicima obišli sve specijalizirane radionice gdje su ih dočekali nastavnici i učenici specijaliziranih programa.

Nakon kratkog odmora, učenici su u pratnji domaćina obišli tvornicu Zagrebpetrol gdje su saznali brojne informacije o preradi raznih vrsta otpada.

Posjetili su i izletište Bara ,kao i Eko kuću u Grbavcu gdje ih je dočekao Šandor Toth,  predsjednik Županijske Zajednice Mađara. Gospodin Toth približio je gostima običaje i način života Mađara, Čeha i Hrvata kroz povijest ovog kraja.

Na samom kraju, učenici su posjetili Vilu Moj mir gdje su se upoznali sa životom i djelom Ivana Nepomuka Jemeršića.

U pratnji domaćina, šetnjom kroz gradsko središte, gosti su se vratili do autobusnog kolodvora gdje ih je dočekao autobus za povratak u Novu Raču.

Iz razgovora sa učenicima, saznali smo kako su još uvijek neodlučni oko odabira nastavka školovanja, no najviše ih se dojmio obilazak školskih specijaliziranih radionica i posjet Zagrebpetrolu. Nastavnici koji su bili u pratnji osnovnoškolaca izrazili su svoje zadovoljstvo sa ovakvim načinom prezentacije mogućnosti daljnjeg obrazovanja i profesionalne orijentacije.

Nastavnici Srednje škole Bartola Kašića zahvalili su se gostima na suradnji i izrazili nadu skorom viđenju, te naglasili kako su vrata naše škole širom otvorena novim generacijama učenika.

Ana Saratlija, prof.